Data naşterii: 12.10.1956
Studii: studii superioare de specialitate actor mânuitor păpuşi cu derogare de la Ministerul Culturii, 1998
Fişa de creaţie:
- Pătru în CELE TREI DOMNIŢE de Dumitru Vacariu, regia artistică Francisca Simionescu
- Leonte în DUMBRAVA MINUNATĂ de Emil Ţigan după Mihail Sadoveanu, regia artistică Francisca Simionescu
- Soare 4 în POVESTEA PORCULUI de Viorica Filipoiu şi Veronica Porumbacu după Ion Creangă, regia artistică Francisca Simionescu
- Interpret în ŞAPTE POVESTIRI ISTORICE de Eusebiu Camilar, regia artistică Daniel Vulcu
- Boierul în PUNGUŢA CU DOI BANI de Viorica Filipoiu şi Veronica Porumbacu după Ion Creangă, regia artistică Petru Diaconu
- Crocodilul, Cowboy III, Tigru III în TIGRIŞORUL PETRE de Hanna Januszewska, regia artistică Francisca Simionescu
- Tarzan în BIMBO ŞI PANTERA ROZ de George Mihalache, regia artistică Ion Mâinea
- Sfetnicul (mânuire) în HAINELE NOI ALE ÎMPĂRATULUI de Kovács György după H.C.Andersen, regia artistică Ioan Oros
- Ursul în CADOU PENTRU PITIC de Seres Lajos, regia artistică Victor Ioan Frunză
- Planor, mânuire recuzită în CINE VA PĂZI CLOPOŢEII? de Viorica Huber-Rogoz, regia artistică Francisca Simionescu
- Pisthetairos în PĂSĂRILE de Aristofan, adaptarea şi regia artistică Radu Ghiţulescu
- Pitic IV în ALBĂ CA ZĂPADA de Fraţii Grimm, adaptarea şi regia artistică Radu Ghiţulescu
- Lupul în HANSEL ŞI GRETEL de Fraţii Grimm, adaptarea şi regia artistică Radu Ghiţulescu
- Povestitorul în MOMOTARO, FIUL PIERSICILOR (basm japonez), regia artistică Aristiţa Albăcan
- Împăratul, Solul în CENUŞĂREASA STĂ PE STRADA MEA de Mircea Bradu după povestea originală, regia artistică Ion Mâinea
- Şeriful în BIMBO... WESTERN de George Mihalache, regia artistică Ion Mâinea
- Ariciul Leonte, Ursul în GALOŞUL FERMECAT de G.I.Matveev, regia artistică Francisca Simionescu
- Poliţistul în FETIŢA CU CHIBRITURI de Angel Cârstea după H.C.Andersen, regia artistică Eugen Ţugulea
- Căpitanul, Sultanul în AVENTURILE CELEBRULUI BARON MUNCHAUSEN de Viniciu Gafiţa şi Alecu Popovici după G.A.Bürger, regia artistică Alina Hiristea
- Cioroi, Puişor în ouă în URSULEŢUL RIMCIMCIM de Jan Wilkowski, regia artistică Francisca Simionescu
- Prezentator, Tatăl în CÂND RÂDE UN COPIL de M.Lăzureanu, regia artistică Gábor Kati
- Iepuraş III, Ursul în TREI IEZI CÂNTĂREŢI de Andrei Gâlea după Ion Creangă, regia artistică Francisca Simionescu
- Regele Zorzon în REGELE ZORZON, adaptare liberă de Cristina Serac după basmul lui H.Ch. Andersen, regia artistică Ion Mâinea
- Marin în CADOU PENTRU PITIC de Seres Lajos, regia artistică Victor Ioan Frunză
- Motanul negru în CĂŢELUŞUL ALBASTRU, adaptare liberă după Jan Lewitt şi George Him, regia artistică Urbán Gyula
- Zapciul, Jandarmul în PĂCALĂ de Ion Lucian şi Virgil Puicea după Ion Creangă, regia artistică Ion Mâinea
- Regele Zorzon în ANDERSEN 200, spectacol-coupé, regia artistică Ion Mâinea
- Oglinda în ALBĂ CA ZĂPADA, improvizaţie după Fraţii Grimm, regia artistică Sebastian Bărbălan
- Interpret în SCHIŢE de I.L.Caragiale, regia artistică Ion Mâinea
- Regele maimuţelor, Kadu în NOAPTEA CEA MARE de Ecaterina Mihăescu Păun, după Rudyard Kippling, regia artistică Mihai Păun
- Motanul Cori în SAMY PURCELUŞ DE PORŢELAN, textul şi regia artistică Urbán Gyula
- Braconierul în CINE-I CA MINE, texul şi regia artistică Seres Ludovic
- Greierele impresar în GREIERELE ŞI FURNICA de Ecaterina Mihăescu-Păun, după La Fontaine, regia artistică Mihai Păun
- Pară-Pară în AVENTURILE LUI CIPOLLINO de Ecaterina Mihăescu-Păun, regia artistică Mihai Păun
- Sancho Panza în MORILE DE VÂNT ALE LUI SANCHO PANZA de Ecaterina Mihăescu-Păun după Cervantes, regia artistică Mihai Păun
- Motanul Basilio în CHEIŢA DE AUR, adaptare de Igor Lungu după Alexei Tolstoi, regia artistică Igor Lungu
- Conseil în 20.000 DE LEGHE SUB MĂRI, adaptare după Jules Verne, regia artistică Radu Dinulescu
- Lupul în CAPRA CU TREI IEZI, adaptare după Ion Creangă, regia artistică Daniel Vulcu
- Pitic Foale în ALBĂ-CA-ZĂPADA basm teatral de Traian Savinescu, după Frații Grimm
- Bunicul în INSULA ŞERPILOR, dramatizare după Poveştile Reginei Maria de Ana Ripka-Rus, regia artistică Daniel Vulcu
- Vrăjitoarea în HANSEL ȘI GRETEL, de Hanyecz-Debelka Róbert, după o idee de Fraţii Grimm, regia artistică Szőke Kavinszki András
- Zmeul în STAN BOLOVAN – SPAIMA ZMEILOR, dramatizare de Maria Mierluț după Ioan Slavici, regia artistică Maria Mierluț
- Tâlhar în MOTANUL ÎNCĂLȚAT, operă de Cornel Trăilescu, regia artistică Traian Savinescu
- Împăratul în CENUȘĂREASA, dramatizare de Adela Moldovan după basmul omonim, regia artistică Adela Moldovan
Trupa Iosif Vulcan
- Rol în LUTH, COMPAGNON..., spectacol de poezie și muzică pe versuri de Louise Labé
- Animal în pădure în REGELE CERB, după Carlo Gozzi, regia artistică Alexandru Colpacci