Data naşterii: 24 octombrie 1954
Studii: Institutul de Teatru “Szentgyorgy Istvan” – Târgu-Mureş, 1981
Fișă artistică selectivă:
- Norbert în FLOARE DE CACTUS de Barillet şi Grédy (3 iulie 1986)
- Ali, Studentul şi Omul negru în ÎNDRĂGOSTIŢII DE LA ORA NOUĂ SEARA de Adrian Dohotaru (14 iunie 1983)
- Asistent regie în UN WEEK-END DE ADIO de Marc Sauvajon (18 mai 1983 – s-a jucat trei stagiuni şi cu titlul Divorţ în stil englezesc)
- Blephiros în ADUNAREA FEMEILOR de Aristofan (8 octombrie 1998)
- Bobi în PĂLĂRIA FLORENTINĂ de Eugene Labiche (30 martie 1982)
- Bragagiul, Stratos, Trecătorul în VIS DE DRAGOSTE (VIS DE SECĂTURĂ) de Mircea Ştefănescu (13 martie 1986)
- Caliban în FURTUNA de William Shakespeare (2 octombrie 1992)
- Căpetenia IV, Logofătul, Un jandarm în SNOAVE CU MĂŞTI de Ion Lucian şi Virgil Puicea (4 octombrie 1981)
- Cetăţeanul în PLOUĂ LA SOVATA (STRESS) de Mircea Radu Iacoban (7 octombrie 1986)
- Chelnerul şi Câinele Andrew în MARY POPPINS de Silvia Kerim după Pamela Travers (18 noiembrie 1982)
- Chiriac în Laurian Oniga Regia artistică O NOAPTE FURTUNOASĂ de I.L.Caragiale (11 decembrie 1987)
- Dupont-Dufort Fiul în BALUL HOŢILOR de Jean Anouilh
- (5 noiembrie 1993)
- Charles în CUM VĂ PLACE de William Shakespeare (5 decembrie 1996)
- Franck Surreau în O PETRECERE DE POMINĂ de Pierre Chesnot (3 octombrie 1989)
- Fratele mai mare, Un zmeu şi Vestitorul în PESTE ŞAPTE MĂRI ŞI ŞAPTE… BASME de Gheorghe Stana (5 aprilie 1994)
- Georges Duduleanu în GAIŢELE de Alexandru Kiriţescu (9 noiembrie 2000)
- Ghermănescu în CARTEA LUI IOVIŢĂ (reluare) de Paul Everac (30 martie 1986)
- Ghermănescu în CARTEA LUI IOVIŢĂ de Paul Everac (17 martie 1981 – Premiul III la Festivalul Naţional Cântarea României)
- Ghiţă Ţircădău în O NOAPTE FURTUNOASĂ de I.L.Caragiale (11 februarie 1999)
- Gianella în VICLENIILE DRAGOSTEI (HUHUREZUL) de Giovanni Maria Cecchi (premieră pe ţară – 26 martie 1988)
- Gigi Stamatescu în TITANIC VALS de Tudor Muşatescu (1 martie 1983)
- Harper în NEBUNELE VACANŢE LA NEW-YORK de Carolyn Green (28 iunie 1990)
- în IVANCA de Lucian Blaga (27 aprilie 1991)
- Interperet în ALE VIEŢII VALURI de Tudor Muşatescu (Invitaţi în spectacol: Radu Beligan, Mihai Fotino, Marin Moraru, Octavian Cotescu
- Interpret în ANOTIMPUL DISCRET (spectacol Şt.Aug.Doinaş - 30 mai 1987; Invitaţi: Şt.Aug.Doinaş, Mircea Dinescu, Radu Enescu, Mircea Albulescu)
- Interpret în DIVERTISMENT ’84 (26 iunie 1984)
- Interpret în FĂRĂ CENZURĂ (primul spectacol după revoluţie – 6 ianuarie 1990)
- Interpret în MAI UN CÂNTEC, MAI O GLUMĂ (spectacol de cabaret – 17 octombrie 1985)
- Interpret în PARADA VEDETELOR – Invitaţi în spectacol: Tamara Buciuceanu, Ion Caramitru, Ion Besoiu, Ştefan Bănică, Virgil Ogăşanu, Florian Pittiş (Spectacol în colaborare cu Teatul Bulandra Bucureşti – 12 mai 1985)
- Interpret în Spectacol-lectură Caragiale (schiţe, versuri, scene din piese şi un act din comedia Smotocea şi Cotocea de Ştefan Cazimir – 29 iunie 1987)
- Ion în CHIRIŢA ÎN PROVINCIE de Vasile Alecsandri (10 martie 1989)
- Ionion în COBORÂND DINTR-O POVESTE de Valentin Avrigeanu (premieră absolută – 22 septembrie 1983)
- John Brownlow în UN WEEK-END DE ADIO de Marc Sauvajon (18 mai 1983 – s-a jucat trei stagiuni şi cu titlul Divorţ în stil englezesc)
- Mastax în PROCES PENTRU UMBRA UNUI MĂGAR de Friedrich Dürrenmatt (20 februarie 1997)
- Mişcă, Stan şi Vergu în JOLLY JOKER de Tudor Popescu (21 februarie 1984)
- Paganini şi Măcelarul în ABATORUL de Slawomir Mrozek (premieră pe ţară – 24 septembrie 1991)
- Pandolfi în CĂSĂTORIE PRIN CONCURS de Carlo Goldoni (5 iunie 1988)
- Petrică în TATA, FATA ŞI TREI CRAI (TREI CRAI DE RĂSĂRIT) de Bogdan Petriceicu Haşdeu
- Petrunov în FAŢĂ-N FAŢĂ de Dragomir Asenov (premieră pe ţară – 10 mai 1984)
- Piscus în CALUL ÎN SENAT (FRUMOASELE SABINE şi CALUL ÎN SENAT de Leonid Andreev, spectacol-coupé – 12 iunie 1982)
- Poliţist III şi Revizor II în MIRACULOASA CARIERĂ (CARIERA UNUI PUŞCĂRIAŞ) de Tauno Yliruusi (premieră pe ţară – 17 noiembrie 1983)
- Războiul în RĂCEALA de Marin Sorescu (7 mai 1998)
- Reporter în INIMĂ DE CÂINE de Mihail Bulgakov (24 octombrie 1997)
- Scapi în TREI GEMENI VENEŢIENI de Antonio Mattiuzzi zis Collalto (6 martie 1993)
- Şeful de post în SATUL BLESTEMAT de Mircea Bradu (premieră absolută – 6 decembrie 1984)
- Sergentul Lugg în SECRETUL FAMILIEI POSKET de Arthur W.Pinero (18 mai 1990)
- Simo în PSEUDOLUS de Plaut (5 aprilie 1997)
- Sir Gareth, Sir Wagramore în UN YANKEU LA CURTEA REGELUI ARTHUR (27 mai 1993)
- Stănică şi Cătunaru în SCHIMBAREA LA FAŢĂ de G.M.Zamfirescu (premieră absolută – 10 septembrie 1982– Spectacolul a fost distins la Festivalul teatrului istoric de la Botoşani, 1983, cu premiul pentru opţiune repertorială. Spectacolul a fost prezentat împreună cu spectacolul Idolul şi Ion Anapoda al Teatrului Naţional din Bucureşti în cadrul manifestării colocviale Monografia scenică G.M.Zamfirescu)
- Un crai în CELE TREI NOPŢI ALE UNEI IUBIRI de Hubay Miklós (premieră pe ţară în limba română – 26 februarie 1987)
- Un roman gras în FRUMOSELE SABINE (FRUMOASELE SABINE şi CALUL ÎN SENAT de Leonid Andreev, spectacol-coupé – 12 iunie 1982)
- Veronesi în ARTA COMEDIEI de Eduardo de Filippo (22 septembrie 1994)
- Gutuie în Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare (1 martie 2003)
- Béralde în BOLNAVUL ÎNCHIPUIT – Scenariu de Mona Chirilă după Molière şi Mihail Bulgakov (2 aprilie 2005)
- Lucky în AŞTEPTÂNDU-L PE GODOT de Samuel Beckett (spectacol realizat în colaborare cu Universitatea de Artă Teatrală Târgu-Mureş) – 14 ianuarie 2005
- Roşu Împărat în HARAP ALB – Dramatizare după basmul lui Ion Creangă de Gheorghe Calamanciuc (20 septembrie 2001)
- Şeful contrabandiştilor în FANTASTICA ŞI TRISTA POVESTE A CANDIDEI ERÉNDIRA ŞI A NESĂBUITEI SALE BUNICI, dramatizare după nuvela lui Gabriel García Márquez de Ion Sapdaru
- Şeful echipei de demolare în OAMENII CAVERNELOR de William Saroyan, regia artistică Emil Sauciuc
- Regele în CENUȘĂREASA de Fraţii Grimm şi Charles Perault, regia artistică Eugen Țugulea
- Rugby în NEVESTELE VESELE DIN WINDSOR de William Shakespeare, direcția de scenă Victor Ioan Frunză
- Angus şi slugă a lui Duncan în MACBETH, de William Shakespeare, regia artistică Andro Enukidze
- Un cunoscut, Domnul, Feciorul, Costică Ionescu în D’ALE LUI CARAGIALE de I.L. Caragiale, regia artistică Adrian Moraru
- Bill Tower în FETIȚA CU CHIBRITURI după Hans-Christian Andersen, regia artistică Eugen Țugulea
- Moşul în VINE MOȘ CRĂCIUN, dramatizarea Mirela Lupu
- Arturo în LA GRANDE MAGIA de Eduardo de Filippo, regia artistică Alexandru Colpacci
- Spițerul în ROMEO ȘI JULIETA de William Shakespeare, regia artistică Bogdan Hușanu
- Ionescu în O SCRISOARE PIERDUTĂ de I.L. Caragiale, regia artistică Cristian Ioan
- Nagg în SFÂRȘIT DE PARTIDĂ de Samuel Beckett, regia artistică Emil Sauciuc
- Argineanu în ŢIGANIADA, dramatizare de Radu Macrinici după Ion Budai-Deleanu, regia artistică Sorin Militaru
- Procuror/Deținut în CEI CE NU UITĂ... un scenariu de Gavriil Pinte, regia artistică Gavriil Pinte
- Căpcăun în CROITORAȘUL CEL VITEAZ ȘI HAINELE CELE NOI ALE ÎMPĂRATULUI, adaptarea scenică și regia artistică Andrei Mihalache
- Înger în IVAN TURBINCĂ, adaptare după Ion Creangă, regia artistică Daniel Vulcu
- Preotul, Bătrânul în DAWN-WAY, de Oleg Bogaev, regia artistică Ștefan Iordănescu
- Ministru în REGELE CERB, după Carlo Gozzi, regia artistică Alexandru Colpacci