Festivalul Internaţional de Teatru Scurt
ATENȚIE: pot apărea modificări ulterioare. Vă rugăm, consultați agenția de bilete!
Vineri, 20 septembrie
- Sala Mare, ora 19.00
DESCHIDEREA OFICIALĂ
Teatrul Regina Maria - secţiunea Teatru Muzică Dans - PREMIERĂ ÎN FESTIVAL
PRODUCĂTORII de Mel Brooks, regia artistică Halasi Imre
Sâmbătă, 21 septembrie
- Sala Mare, ora 19.00 - Teatrul Maghiar de Stat Cluj - secţiunea Teatru Muzică Dans
LEONIDA GEM SESSION, versiunea scenică Tompa Gabor şi Andras Visky, regia artistică Tompa Gabor
- Sala Studio, ora 17.00 - Athanor Theatre Germania - secţiunea Teatru Scurt
LECŢIA de Eugene Ionesco, regia artistică Florin Vidamski
- Sala Arcadia, ora 22.00 - Recital extraordinar Tania Popa
RUSSIAN NIGHT un spectacol muzical de şi cu Tania Popa
Duminică, 22 septembrie
- Sala Mare, ora 19.00 și ora 21.00 - Teatrul de Comedie Bucureşti – secţiunea Teatru Scurt
URÂTUL de Marius Von Mayenburg, regia artistică Vlad Cristache
- Casa de Cultură a Sindicatelor, ora 21.00- Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timişoara - secţiunea Teatru Scurt
GARDENIA de Elzbieta Chowaniec, regia artistică Koltai M. Gabor
- Club Stage, ora 22.30 - Compania Frilensăr din Iaşi - secţiunea Teatru Scurt
FRILENSĂR de Enoch Darli
Luni, 23 septembrie
- Sala Mare, ora 18.30 - Teatrul Naţional Vasile Alecsandri Iaşi - secţiunea Teatru Muzică Dans
DOMNUL SWEDENBORG VREA SĂ VISEZE scenariul şi regia artistică Mihai Măniuţiu
- Sala Studio, ora 17.00 - Teatrul Naţional Mihai Eminescu Timişoara - secţiunea Teatru Scurt
DUMNEZEU E UN MAFIOT de Nick Mancuso, un concept de Doru Iosif
- Casa de Cultură a Sindicatelor, ora 20.30 - Teatrul Naţional Mihai Eminescu Timişoara - secţiunea Teatru Scurt
M-AM HOTĂRÂT SĂ DEVIN PROST adaptare după Martin Page, regia artistică Antonella Cornici
- Filarmonica de Stat Oradea, ora 20.30 - Teatrul Odeon Bucureşti - secţiunea Teatru Muzică Dans
ŞARAIMAN – un spectacol de dans contemporan şi stand-up comedy cu Răzvan Mazilu şi Dan Badea
Marţi, 24 septembrie
- Sala Mare, ora 19.00 - Teatrul Odeon Bucureşti - secţiunea Teatru Muzică Dans - spectacol invitat
ASCENSIUNEA LUI ARTURO UI POATE FI OPRITĂ de Bertold Brecht, regia artistică Dragoş Galgoţiu
- Casa de Cultură a Sindicatelor, ora 21.00 - Teatrul Regina Maria - Premieră în festival - spectacol cu publicul pe scenă - secţiunea Teatru Scurt
8 FEMEI de Robert Thomas, regia artistică Radu Nichifor
Miercuri, 25 septembrie
- Sala Studio, ora 17.00 - Teatrul Tineretului Piatra Neamţ - secţiunea Teatru Scurt
TAPE de Stephen Belber, regia artistică Răzvan Muraru
- Sala Arcadia, ora 19.00 - Teatrul Regina Maria, Trupa Iosif Vulcan - secţiunea teatru scurt
SFÂRŞIT DE PARTIDĂ de Samuel Beckett, regia artistică Emil Sauciuc
- Casa de Cultură a Sindicatelor, ora 21.00 – Teatrul Clasic Ioan Slavici Arad- spectacol cu publicul pe scenă - secţiunea Teatru Scurt
TĂIETURA de Mark Ravenhill, regia artistică Alex Mihăiescu
- Scena mobilă, în spatele teatrului, ora 21.30 - Auăleu Teatru - secţiunea Teatru Scurt
CIRCUS MUNDI, regia artistică Ovidiu Mihăiță
Joi, 26 septembrie
- Sala Mare, ora 19.00 - Teatrul Csokonai Debrecen, Ungaria - secţiunea Teatru Scurt
LUMÂNĂRILE ARD PÂNĂ LA CAPĂT de Marai Sandor, regia artistică Domolki Janos
- Sala Studio, ora 17.00 - Teatrul Naţional Lucian Blaga Cluj Napoca - secţiunea Teatru Scurt
BARRYMORE de William Luce, regia artistică Tudor Lucanu
Vineri, 27 septembrie
- Sala Mare, ora 17.00 și ora 20.00 - Teatrul Regina Maria, Trupa Iosif Vulcan - Premieră în festival - secţiunea Teatru Scurt
CEI CE NU UITĂ scenariul şi regia artistică Gavriil Pinte
- Casa de Cultură a Sindicatelor, ora 19.00 - Asociația Culturală Art Cord, Cluj Napoca - spectacol cu publicul pe scenă - secţiunea Teatru Scurt
ANGAJARE DE CLOVN de Matei Vişniec, regia artistică Alexandru Gherman
- Filarmonica de Stat Oradea, ora 21.00 - spectacol independent Bucureşti - secţiunea Teatru Scurt
INTERVIU de Theo Van Gogh, regia artistică Bogdan Dumitrescu
Sâmbătă, 28 septembrie
- Sala Mare, ora 19.00 - Teatrul Nottara Bucureşti - secţiunea Teatru Scurt- premieră în festival
UN PIC PREA INTIM de Rajiv Joseph, regia artistică Cristian Juncu
- Sala Arcadia, ora 21.00 – M.A.S. Franţa - secţiunea Teatru Scurt
TRES – spectacol muzical de Miguel-Ange
- Casa de Cultură a Sindicatelor, ora 17.00 și ora 20.00 - Teatrul Bulandra Bucureşti - spectacol cu publicul pe scenă - secţiunea Teatru Scurt
CONTRA PROGRESULUI de Esteve Soler, regia artistică Bobi Pricop
- Club Stage, ora 22.30, Teatrul Mignon Bucureşti - secţiunea Teatru Scurt
MOFTUL ROMÂN din Momente de I.L. Caragiale cu Lari Giorgescu
Duminică, 29 septembrie
- Sala Studio, ora 17.00 - Teatrul Pygmalion din Viena
PUȘLAMAUA DE LA ETAJUL 13 de Mircea M. Ionescu, regia artistică Țino Geirun
- Sala Mare, ora 19.00
FESTIVITATEA DE PREMIERE
- Teatrul Regina Maria - secţiunea Teatru Muzică Dans
SCRIPCARUL PE ACOPERIŞ de Joseph Stein, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
Biletele se găsesc la Agenția Teatrului (deschisă de luni până vineri, în intervalul 10-19, dar și online, de pe site-ul www.biletmaster.ro). Vă așteptăm cu drag la spectacolele noastre!