Folosim cookie-uri | We use cookies
×

Teatrul Regina Maria și Fundația Culturală FITO, în parteneriat cu Primăria Municipiului Oradea, Consiliul Județean Bihor, AFCN și UNITER anunță  desfășurarea celei de-a doua ediții a Festivalului Internațional de Teatru Oradea (FITO), în perioada 20 septembrie – 12 octombrie, la Oradea.

În cadrul FITO vom avea anul acesta: cea de-a XX-a ediție a Festivalului de Teatru Scurt (21-28 septembrie, festival-concurs, a cărei selecție a fost realizată de criticul Ion Parhon), secțiunea Spectacole Invitate, Festivalul de teatru Fringe, Secțiunea Școli de Teatru și Festivalul de Teatru pentru Copii Arcadia (ediția a II-a).

Selecția spectacolelor din cadrul Festivalului de Teatru Scurt (în ordine alfabetică):

  1. AMALIA RESPIRĂ ADÂNC, de Alina Nelega, regia artistică Tudor Lucanu – Teatrul Național „Lucian Blaga”, Cluj-Napoca
  2. CANCUN, de Jordi Galcerán, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Regina Maria, Oradea
  3. FACTORUL UMAN, de Thyerri Janssen, regia artistică Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul de Comedie, București
  4. ÎN AFARA JOCULUI, de Sergi Belbel, regia artistică Ion-Ardeal Ieremia – Teatrul Național „Mihai Eminescu”, Timișoara
  5. ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea
  6. LIFE SEQUENCES. PROFILE, un spectacol de Florin Fieroiu – Teatrul Regina Maria, Oradea
  7. OMUL CU CHITARA, de Jon Fosse, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Municipal Turda
  8. PANICĂ (TREI BĂRBAȚI PE PUNCTUL DE-A CEDA PSIHIC), de Mika Myllyaho, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Nottara, București
  9. PĂI... DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?, de Cătălin Ștefănescu, adaptare după romanul „Moromeții” de Marin Preda, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Act, București
  10. PERPLEX, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad
  11. POEZIA VISULUI, de Miriam Răducanu, după textele lui Emil Botta, regia artistică Miriam Răducanu – Teatrul „Unteatru”, București
  12. PROFU’ DE RELIGIE, de Mihaela Michailov, regia artistică Bobi Pricop – Teatrul Național „Marin Sorescu”, Craiova
  13. PUNCT TRIPLU, un spectacol de Bogdan Georgescu – Teatrul Național Târgu Mureș și Colectiv A Cluj
  14. TIPOGRAFIC MAJUSCUL, un spectacol de Gianina Cărbunariu – o coproducție dramAcum și Festivalul Internațional de Teatru de la Nitra, Slovacia, în parteneriat cu Teatrul Odeon, București
  15. TREI NOPȚI CU MADOX, de Matei Vișniec, regia artistică Radu Dinulescu – Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galați
  16. VIAȚA-I MAI FRUMOASĂ DUPĂ CE MORI, de Mihai Măniuțiu, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul „Tomcsa Sándor”, Odorheiu Secuiesc
  17. YOM KIPPUR, de Hanna Azoulay Hasfari, regia artistică Eugen Gyemant – Teatrul de Nord Satu Mare
  18. ZIC ZAC, un spectacol de Andrea Gavriliu rezemată de Ștefan Lupu, spectacol independent București

 

Spectacole Invitate:

  • BUZUNARUL CU PÂINE, de Matei Vișniec, regia artistică Cristian Pepino – Compania Qui Peut, București
  • DRAGOSTE, ÎN PATRU TABLOURI, de Lukas Bärfuss, regia artistică Daniel Vulcu – Teatrul Regina Maria, Oradea
  • FAMILIA TÓT, de Örkény István, regia artistică Bocsárdi László – Teatrul Național „Marin Sorescu”, Craiova
  • HAI IU IU NU HEY YOU YOU (Maria Tănase remix), un concept de Radu Afrim, spectacol produs de UNITER, București
  • LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Regina Maria, Oradea
  • TARTUFFE SAU IMPOSTORUL, de Molière, direcția de scenă Victor Ioan Frunză – Teatrul Metropolis, București
  • TITANIC VALS, de Tudor Mușatescu, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Odeon, București
×

TOP