Folosim cookie-uri | We use cookies
×

Actriţă

Data şi locul naşterii: 28.07.1933, Alba Iulia

Studii: medii; curs de perfecţionare cu atestat C.S.P.C. Bucureşti

A fost angajată a teatrului între anii 1966-1979.

Premii: - Premiul de interpretare pentru rolul Rimcimcim, la ediţia întâi a Festivalului „Lumea păpuşilor, lumea tuturor vârstelor" din cadrul manifestărilor „Tezaur prahovean" (Sinaia, decembrie 1974) - Premiul Pro Meritis, 2008; Premiul de Excelenţă, 2010

Fişa artistică:

  • Călina, Iepuraşul – „Sarea-n bucate” de Viniciu Gafiţa şi Alecu Popovici, 1966, r.:  Petru Diaconu
  • Interpret – „Pui de om” de Victor Eftimiu, 1967, r.:  Petru Diaconu
  • Interpret – „O fetiţă caută un cântec” de Alecu Popovici, 1968, r.:  Petru Diaconu
  • Interpret – „Şcoala iepuraşilor” de Mancio Penciov, 1968, r.:  Francisca Simionescu şi Petru Diaconu
  • Interpret – „Baronul Münchhausen” de Alecu Popovici şi Viniciu Gafiţa după G.A.Bürger, 1968, r.:  Petru Diaconu
  • Osman –„Haiducii” de Alexandru Popescu şi Dimitrie Bălan, 1968, r.:  Petru Diaconu
  • Dracul – „Cum poţi să dai de dracu?” de Alecu Popovici, 1969, r.:  Petru Diaconu
  • Interpret – „Cu pantalonaşii pe dos” de Alecu Popovici, 1969, r.:  Petru Diaconu
  • Interpret – „Punguţa cu doi bani” de Viorica Filipoiu şi Veronica Porumbacu după Ion Creangă, 1969, r.:  Francisca Simionescu
  • Tocilarul – „Haina cea nouă a împăratului” de H.C.Andersen, 1970, r.: Petru Diaconu
  • Interpret – „Capra cu trei iezi” de Eugenia Dumitroiu după Ion Creangă, 1971, r.:  Francisca Simionescu
  • Povestitorul, Floricica, Căprioara – „Oltul şi Mureşul” de Al.Mitru, 1970, r.:  Eugen Ţugulea
  • Florica – „Oltul şi Mureşul” de Al.Mitru, 1970, r.:  Eugen Ţugulea
  • Bimbi, un negru mic, O fetiţă gospodină – „Aventurile lui Chiţ-Miţ” de Kovács Ildikó, 1970, r.: Eugen Ţugulea
  • Interpret – „Joaca” de Alexandrina Davidescu, 1971, r.:  colectivul de interpreţi
  • Sânziana, Zâna lacului – „Sânziana şi Pepelea” de Maria Cupcea după V.Alecsandri, 1971, r.:  Eugen Ţugulea
  • Fetiţa – „Cine va păzi clopoţeii?” de Viorica Huber-Rogoz, 1972, r.:  Francisca Simionescu
  • Prinţesa bufniţă – „Califul barză” de Tudora Petcuţ-Bondoc după Wilhelm Hauff, 1972, r.:  Francisca Simionescu
  • Fata de crai – „Poveste din Carpaţi” (adaptare liberă de Ana Ioniţă), 1972, r.:  Francisca Simionescu
  • Pin-Pin-Pin-Pin-Pin, Gwin – „Şase mici pinguini” de Boris Aprilov, 1973, r.:  Francisca Simionescu
  • Tiţa fetiţa –  „Toc năpârstoc şi Tiţa-fetiţa” de Viorica Huber-Rogoz, 1973, r.:  Francisca Simionescu
  • Croitoraşul –  „Croitoraşul cel isteţ” de Maria Cupcea după Fraţii Grimm, 1973, r.:  Francisca Simionescu
  • Răducu –  „Jocul orelor” de Xenia Roman, 1973, r.:  Francisca Simionescu
  • Ursuleţul –  „Ursuleţul Rimcimcim” de Jan Wilkowski, 1974, r.:  Francisca Simionescu
  • Aligru – „Ninigra şi Aligru” de Nina Cassian, 1974, r.:  Francisca Simionescu
  • Interpret – „Călina Făt-Frumos” de Lidia Ionescu şi Agrippina Hăulică-Foreanu după Victor Eftimiu, 1975, r.: Francisca Simionescu
  • Muma pădurii – „Ionică fără frică” de Camil Georgescu după Ioan Slavici, 1975, r.:  Francisca Simionescu
  • Interpret – „Ting-Ting” de Nela Stroescu, 1976, r.:  Francisca Simionescu
  • Băieţelul – „Las' pe mâine” de Alecu Popovici, 1976, r.:  Francisca Simionescu
  • Zebra – „Tigrişorul Petre” de Hanna Januszewska, 1977, r.:  Francisca Simionescu
  • Bondocel – „Ce-o să fie Bondocel?” de Marcel Breslaşu, 1977, r.:  Francisca Simionescu
  • Gâscă, Oaie – „Papuciada” de Costel Ionescu după Camil Petrescu, 1977, r.:  Francisca Simionescu
  • Domniţa Silvana –„Cele trei domniţe” de Dumitru Vacariu, 1978, r.:  Francisca Simionescu
  • Interpret – „Trei cuvinte vrăjite” de Ana Predescu, 1978, r.:  Francisca Simionescu
  • Pisicuţă – „Fin şi căluţul alb al văzduhului” Ada Teodorescu, 1978, r.:  Francisca Simionescu
  • Hodoroaga – „Crăiasa lacurilor” de Nina Ghernet, 1979, r.:  Francisca Simionescu
  • Veveriţa Aluniţa – „Trei iezi cântăreţi” de Andrei Gâlea după Ion Creangă, 1979, r.:  Francisca Simionescu
  • Băiat 3 – „Cinci băieţi” de Emanoil Enghel (după un basm cules de Clemens Brentano), 1980, r.:  Francisca Simionescu
  • Zglobici – „Galoşul fermecat” de G.I.Matveev, 1980, r.:  Francisca Simionescu şi Szabó József
  • Interpret – „Vreau să fiu cuminte” de G.Sapghir şi G.Ţîfirov, 1981, r.:  Eugen Ţugulea
  • Interpret – „Hocus-Pocus şi-o găleată” de A.E.Greidanus, 1981, r.:  Muşata Mucenic
  • Slujnică 2, Trandafir 2 – „Cine-i oare Făt-Frumos?” de Iuliu Raţiu, , r.:  Constantin Brehnescu
  • Arpagic – „Isprăvile motanului Arpagic când era mic” de Ana Blandiana, 1982, r.:  Zoe Anghel-Stanca
  • Fata I, Ursitoare I – „Făt-Frumos cel urât” de Marin Sorescu, 1982, r.:  Sergiu Savin
  • Mânuire recuzită – „Harap Alb” de Andrei Mihalache după Ion Creangă, 1984, r.:  Andrei Mihalache
  • Un elev, Răţoiul, Băieţelul – „Când râde un copil” de M.Lăzureanu, 1984, r.: Gábor Kati
  • Dick – „Fetiţa cu chibrituri” de Angel Cârstea după H.C.Andersen, 1985, r.:  Eugen Ţugulea
  • Lola – „Cadou pentru un pitic” de Seres Lajos, 1985, r.:  Victor Ioan Frunză
  • Pasărea Kolo-Kolo – „Elefănţelul curios” de G.Vladicina după Rudyard Kipling, 1986, r.:  Francisca Simionescu
  • Interpret – „La poarta fabulei” de Grigore Alexandrescu, 1986, r.:  Dan Alecsandrescu
  • Vrăjitoarea – „Maşina care ştie tot” de M.Lăzureanu, 1987, r.: Gábor Kati
  • Bob de Mac – „Aventurile lui Bob de Mac”, 1987, scenariul şi regia –  Petru Diaconu
  • Interpret – „Mary Poppins” de Kovács György şi Viorel Horj după P.L.Travers, 1988, r.:  Kovács György
  • Veveriţa Aluniţa – „Trei iezi cântăreţi” de Andrei Gâlea după Ion Creangă, 1988, r.:  Francisca Simionescu
  • Bucura – „Cele trei domniţe” de Dumitru Vacariu, 1989, r.:  Francisca Simionescu
×

TOP