Actriţă
Data şi locul naşterii: 11.06.1950, Fălticeni, judeţul Suceava
Studii superioare de teologie; curs de perfecţionare cu atestat C.S.P.C. Bucureşti; studii superioare de specialitate actor mânuitor păpuşi cu derogare de la Ministerul Culturii, 1998
A fost angajată a teatrului între anii 1973-2009.
Fişa artistică:
Trupa Arcadia
- Interpret – „Croitoraşul cel isteţ” de Maria Cupcea după Fraţii Grimm, 1973, r.: Francisca Simionescu
- Ora de aritmetică – „Jocul orelor” de Xenia Roman, 1973, r.: Francisca Simionescu
- Baba – „Mingică băieţică” de Margareta Niculescu şi Octav Pancu-Iaşi după Jan Malik, 1973, r.: Francisca Simionescu
- Interpret – „Să urcăm o treaptă ... Ce surpriză ne aşteaptă?!” de Stanca Ponta, 1974, r.: Francisca Simionescu
- Frumoasa Lăptoasă de vreme acasă, Găinuşa – „Punguţa cu doi bani” de Viorica Filipoiu şi Veronica Porumbacu după Ion Creangă, 1974, r.: Francisca SimionescuMaimuţa a II-a, Pisicuţa a II-a – „Ninigra şi Aligru” de Nina Cassian, 1974, r.: Francisca Simionescu
- Interpret – „Se caută urgent un doctor pentru flori!” de Stanca Ponta, 1975, r.: Francisca Simionescu
- Interpret – „Călina Făt-Frumos” de Lidia Ionescu şi Agrippina Hăulică-Foreanu după Victor Eftimiu, 1975, r.: Francisca Simionescu
- Ilenuţa – „Ionică fără frică” de Camil Georgescu după Ioan Slavici, 1975, r.: Francisca Simionescu
- Lucia – „Lucia şi ursuleţul” de Alecu Popovici, 1976, r.: Francisca Simionescu
- Interpret – „Ting-Ting” de Nela Stroescu, 1976, r.: Francisca Simionescu
- Văcuţă, Licurici, Elevă – „Las' pe mâine” de Alecu Popovici, 1976, r.: Francisca Simionescu
- Interpret – „Ce-o să fie Bondocel?” de Marcel Breslaşu, 1977, r.: Francisca Simionescu
- Gâscă, Găină, Raţă – „Papuciada” de Costel Ionescu după Camil Petrescu, 1977, r.: Francisca Simionescu
- Domniţa Moldana – „Cele trei domniţe” de Dumitru Vacariu, 1978, r.: Francisca Simionescu
- Pisicuţa – „Trei cuvinte vrăjite” de Ana Predescu, 1978, r.: Francisca Simionescu
- Bunicuţă – „Fin şi căluţul alb al văzduhului” Ada Teodorescu, 1978, r.: Francisca Simionescu
- Broscuţa – „Crăiasa lacurilor” de Nina Ghernet, 1979, r.: Francisca Simionescu
- Iepuraş – „Trei iezi cântăreţi” de Andrei Gâlea după Ion Creangă, 1979, r.: Francisca Simionescu
- Sirena – „Cinci băieţi” de Emanoil Enghel (după un basm cules de Clemens Brentano), 1980, r.: Francisca Simionescu
- Copiul 2, Floare-de-nu-mă-uita – „Ucenicul vântului” de Ada Teodorescu, 1980, r.: Szele Vera
- Măndica – „Arvinte şi Pepelea” de Vasile Alecsandri, 1981, r.: Dan Alecsandrescu
- Simplina – „Hocus-Pocus şi-o găleată” de A.E.Greidanus, 1981, r.: Muşata Mucenic
- Slujnică 3, Trandafir 3 –„Cine-i oare Făt-Frumos?” de Iuliu Raţiu, 1982, r.: Constantin Brehnescu
- Floare, Păsăre, Bostan – „Isprăvile motanului Arpagic când era mic” de Ana Blandiana, 1982, r.: Zoe Anghel-Stanca
- Domniţa – „Făt-Frumos cel urât” de Marin Sorescu, 1982, r.: Sergiu Savin
- Crenguţa – „Micii muşchetari” de Lizica Muşatescu, 1983, r.: Francisca Simionescu
- Pisica – „Ceasul cu cuc” de Sofia Prokofieva, 1983, r.: Epaminonda Tiotiu
- Zâna – „Cocoşelul cu pene de aur” de Leda Mileva, 1983, r.: Francisca Simionescu
- Mânuire recuzită – „Harap Alb” de Andrei Mihalache după Ion Creangă, 1984, r.: Andrei Mihalache
- Scufiţa Roşie – „Întâmplări cu Scufiţa Roşie” de Ecaterina Mihăescu-Păun după Charles Perrault, 1984, r.: Szele Vera
- Un băieţel, Un elev, O fată, Scufiţa Roşie, Pinguin 2 – „Când râde un copil” de M.Lăzureanu, 1984, r.: Gábor Kati
- Christine – „Fetiţa cu chibrituri” de Angel Cârstea după H.C.Andersen, 1985, r.: Eugen Ţugulea
- Găina – „Punguţa cu doi bani” de Viorica Filipoiu şi Veronica Porumbacu după Ion Creangă, 1985, r.: Francisca Simionescu
- Purceluşul II – „Cei trei purceluşi” de Tóth Eszter, 1985, r.: Francisca Simionescu
- Cocoşelul – „Cadou pentru un pitic” de Seres Lajos, 1985, r.: Victor Ioan Frunză
- Interpret – „Elefănţelul curios” de G.Vladicina după Rudyard Kipling, 1986, r.: Francisca Simionescu
- Interpret – „La poarta fabulei” de Grigore Alexandrescu, 1986, r.: Dan Alecsandrescu
- Interpret – „Poveşti din traista cu poveşti” de Nela Stroescu, 1987, r.: Ioan Oros
- Rică – „Maşina care ştie tot” de M.Lăzureanu, 1987, r.: Gábor Kati
- Jane – „Mary Poppins” de Kovács György şi Viorel Horj după P.L.Travers, 1988, r.: Kovács György
- Iepuraş – „Trei iezi cântăreţi” de Andrei Gâlea după Ion Creangă, 1988, r.: Francisca Simionescu
- Măndica, Un elev – „Schiţe” de I.L.Caragiale, 1989, r.: Ion Mâinea
- Găina – „Punguţa cu doi bani” de Viorica Filipoiu şi Veronica Porumbacu după Ion Creangă, 1989, r.: Petru Diaconu
- Moldana – „Cele trei domniţe” de Dumitru Vacariu, 1989, r.: Francisca Simionescu
- Maştera – „Cenuşăreasa stă pe strada mea” de Mircea Bradu (după povestea originală), 1989, r.: Ion Mâinea
- Mânuire recuzită – „Cine va păzi clopoţeii?” de Viorica Huber-Rogoz, 1990, r.: Francisca Simionescu
- Bufniţa – „Dumbrava minunată”de Emil Ţigan după Mihail Sadoveanu, 1991, r.: Francisca Simionescu
- Mânuire decor – „Povestea porcului” de Viorica Filipoiu şi Veronica Porumbacu după Ion Creangă, 1993, r.: Francisca Simionescu
- Christine – „Fetiţa cu chibrituri” de Angel Cârstea după H.C.Andersen, 1993, r.: Eugen Ţugulea
- Găina – „Punguţa cu doi bani” de Viorica Filipoiu şi Veronica Porumbacu după Ion Creangă, 1994, r.: Petru Diaconu
- Zebra, Indian IV – „Tigrişorul Petre” de Hanna Januszewska, 1994, r.: Francisca Simionescu
- Tică – „Bimbo şi Pantera roz” de George Mihalache, 1995, r.: Ion Mâinea
- Cocoşelul – „Cadou pentru pitic” de Seres Lajos, 1995, r.: Victor Ioan Frunză
- Jane – „Mary Poppins” de P.L.Travers, adaptarea şi regia artistică: Kovács György, 1996
- Chinezoaica, mânuire recuzită – „Cine va păzi clopoţeii?” de Viorica Huber-Rogoz, 1996, r.: Francisca Simionescu
- Poseidon, Tălmăcitorul – „Păsările” de Aristofan, adaptarea şi regia artistică – Radu Ghiţulescu, 1996
- Ursitoare, Pitic VI – „Albă ca zăpada” de Fraţii Grimm,1997, adaptarea şi regia artistică – Radu Ghiţulescu
- Pădurea – „Hänsel şi Gretel” de Fraţii Grimm, adaptarea şi regia artistică – Radu Ghiţulescu, 1997
- Bunica – „Momotaro, fiul piersicilor” (basm japonez), 1998, r.: Aristiţa Albăcan
- Maştera – „Cenuşăreasa stă pe strada mea” de Mircea Bradu după povestea originală, 1998, r.: Ion Mâinea
- Tica – „Bimbo ... western” de George Mihalache, 1999, r.: Ion Mâinea
- Christine – „Fetiţa cu chibrituri” de Angel Cârstea după H.C.Andersen, 1999, r.: Eugen Ţugulea
- Cadâna – „Aventurile celebrului baron Münchhausen” de Viniciu Gafiţa şi Alecu Popovici după G.A.Bürger, 2000, r.: Alina Hiristea
- Jane – „Mary Poppins” de P.L.Travers, adaptarea şi regia artistică – Kovács György, 2001
- Bufniţa, Cloşca, Greieraş – „Ursuleţul Rimcimcim” de Jan Wilkowski, 2001, r.: Francisca Simionescu
- Mary Poppins, Un băieţel, Un pinguin – „Când râde un copil” de M.Lăzureanu, 2001, r.: Gábor Kati
- Iepuraş II – „Trei iezi cântăreţi” de Andrei Gâlea după Ion Creangă, 2002, r.: Francisca Simionescu
- Mam'mare – „Schiţe” de I.L.Caragiale, 2002, r.: Ion Mâinea
- Scufiţa Roşie – „Întâmplări cu Scufiţa Roşie” de Ecaterina Mihăescu-Păun după Charles Perrault, 2002, r.: Szele Vera
- Cocoşelul – „Cadou pentru pitic” de Seres Lajos, 2003, r.: Victor Ioan Frunză
- Vânzătorul de hot-dog – „Căţeluşul albastru” - adaptare liberă după Jan Lewitt – George Him şi regia artistică, Urbán Gyula, 2003
- Ursitoare I şi corp dansant – „Păcală” de Ion Lucian şi Virgil Puicea după Ion Creangă, 2004, r.: Ion Mâinea
- Scufiţa Roşie – „Întâmplări cu Scufiţa Roşie” de Ecaterina Mihăescu-Păun după Charles Perrault, 2005, r.: Szele Vera
- Sirena III – „Andersen 200” - spectacol-coupé, 2006, r.: Ion Mâinea
- Urechilă – „Albă ca zăpada”, improvizaţie după Fraţii Grimm şi regia artistică: Sebastian Bărbălan, 2006
- Interpret – „Schiţe” de I.L.Caragiale, 2007, r.: Ion Mâinea
- Mamă lup – „Noaptea cea mare” de Ecaterina Mihăescu Păun, după Rudyard Kipling, 2007, r.: Mihai Păun
- Fluture – „Cine-i ca mine” - textul şi regia artistică: Seres Ludovic, 2008
- Pitic Doică în ALBĂ-CA-ZĂPADA basm teatral de Traian Savinescu, după Frații Grimm
- Mama în INSULA ŞERPILOR, dramatizare după Poveştile Reginei Maria de Ana Ripka-Rus, regia artistică Daniel Vulcu
- Doica, Prinţesa în MOTANUL ÎNCĂLȚAT, operă de Cornel Trăilescu, regia artistică Traian Savinescu
Trupa Iosif Vulcan
- Mama în CHEIA de András Forgách, direcția de scenă Victor Ioan Frunză