Folosim cookie-uri | We use cookies
×

ata naşterii: 3 martie 1979

Studii: Universitatea A. I. Cuza din Iaşi, Facultatea de Teatru, 2000

Fisă artistică selectivă:

  • Gazetarul în CABARET ÎN FAMILIE – Scenariu dramatic de Daniel Vulcu şi Mircea Chirilă după o idee de Jean Poiret (14 ianuarie 2001)
  • Rol în cor în MEDEEA de Euripide (martie 2001)
  • Băiatul în AŞTEPTÂNDU-L PE GODOT de Samuel Beckett (spectacol realizat în colaborare cu Universitatea de Artă Teatrală Târgu-Mureş) – 14 ianuarie 2005
  • Constantin în SOACRA CU TREI NURORI după Ion Creangă (4 noiembrie 2003)
  • Curtean în IVONA, PRINCIPESA BURGUNDIEI de Witold Gombrowicz (23 mai 2002)
  • Fiul mijlociu, Ochilă ALB – Dramatizare după basmul lui Ion Creangă de Gheorghe Calamanciuc (20 septembrie 2001)
  • Flaut, Un străjer în Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare (1 martie 2003)
  • Membru al Cabaretului în NOAPTEA DE 16 IANUARUE de Ayn Rand (29 iunie 2004)
  • Mim în DOM JUAN de Molière
  • Rol în cor în ELECTRA după Sofocle şi Euripide, regia artistică Mihai Măniuțiu
  • Rol în Corul evreiesc în SHOAH. VERSIUNEA PRIMO LEVI – scenariul de Mihai Măniuţiu după interviuri cu Primo Levi
  • Rol în FANTASTICA ŞI TRISTA POVESTE A CANDIDEI ERÉNDIRA ŞI A NESĂBUITEI SALE BUNICI, dramatizare după nuvela lui Gabriel García Márquez de Ion Sapdaru
  • Interpret în LA STEAUA CARE-A RĂSĂRIT – spectacol omagial Mihai Eminescu
  • Slender în NEVESTELE VESELE DIN WINDSOR de William Shakespeare, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză
  • Jamie în OAMENII CAVERNELOR de William Saroyan, regia artistică Emil Sauciuc
  • Mortul în ŞI MINIŞTRII CALCĂ STRÂMB de Ray Cooney, regia artistică Daniel Vulcu
  • Clovn negru în CEL CARE PRIMEŞTE PALME de Leonid Andreev, regia artistică Alexander Hausvater
  • Figuraţie în DUPĂ PLOAIE de Sergi Belbel, regia artistică Claudiu Goga
  • Un bolnav în SALONUL NR.6 de A.P.Cehov, regia artistică Petru Vutcărău
  • Primul bărbat în TERORISM de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia artistică Claudiu Goga
  • Guliţă în CHIRITZA €UROPARLAMENTARĂ, după Vasile Alecsandri, regia artistică Ion Sapdaru
  • Primul coleg, Gardianul în MANTAUA, de N.P. Gogol, regia artistică Bogdan Hușanu
  • Tânărul Siward în MACBETH de William Shakespeare, regia artistică Andro Enukidze
  • Iakov în PESCĂRUȘUL, de A.P. Cehov, regia artistică Linas Marijus Zaikauskas
  • Angus în TOATE DRUMURILE DUC LA ROMA, adaptare de David Albu după RĂPIREA FRUMOASELOR SABINE de Leonid Andreev, regia artistică Daniel Vulcu
  • Hans von Bismarck în TOT MORT, adaptare după Mark Twain, regia artistică Petre Bokor
  • Spiridon în O NOAPTE FURTUNOASĂ, de I.L. Caragiale, regia artistică Chris Nedeea
  • Sufleurul în UCIDEREA LUI GONZAGO de Nedealko Iordanov, regia artistică Petru Vutcărău
  • Mr. Gray în FETIȚA CU CHIBRITURI, după Hans-Christian Andersen, regia artistică Eugen Țugulea
  • Benvolio în ROMEO ȘI JULIETA de William Shakespeare, regia artistică Bogdan Hușanu
  • Roy Selridge în BILOXI BLUES de Neil Simon, regia artistică Ovidiu Caița
  • Soldățelul în VINE MOȘ CRĂCIUN, regia artistică Sebastian Lupu
  • Motel în SCRIPCARUL PE ACOPERIȘ, de Sholom Aleichem, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
  • Brânzovenescu în O SCRISOARE PIERDUTĂ, de I.L. Caragiale, regia artistică Cristian Ioan
  • Gheorghiță în BALTAGUL, după Mihail Sadoveanu, regia artistică Andrei Mihalache
  • Charles Cheswick în ZBOR DEASUPRA UNUI CUIB DE CUCI, adaptare de Dale Wasserman după Ken Kesey, regia artistică Marius Oltean
  • Cal în EQUUS, de Peter Shaffer, regia artistică Szabó K. István
  • Dima în PHANTOM PAINS, de Vasilii Sigariev, regia artistică Bogdan Hușanu
  • John în ÎN CURÂND VINE TIMPUL, de Line Knutzon, regia artistică Radu Afrim
  • Sir Andrew Aguecheek în A DOUĂSPREZECEA NOAPTE de William Shakespeare, regia artistică Alexandru Mâzgăreanu
  • Rică Venturiano în LA "IUNION", BIRJAR!, după schiţe de I.L. Caragiale, regia artistică Daniel Vulcu
  • Leo Bloom în PRODUCĂTORII, de Mel Brooks, regia artistică Halasi Imre
  • Curtean în LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică Mihai Măniuțiu
  • Rosencrantz în ÎN INIMA NOPȚII - EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte
  • Podkoliosin în CĂSĂTORIA de N.V. Gogol, regia artistică Alexandru Mâzgăreanu
  • Martin în UCIDEREA RITUALICĂ A LUI GORGE MASTROMAS, de Dennis Kelly, regia artistică Bobi Pricop
  • Fratele cel mic în CHEIA de András Forgách, direcția de scenă Victor Ioan Frunză
  • Lopahin Ermolai Alexeevici în LIVADA DE VIȘINI, de A.P. Cehov, regia artistică Alexandru Dabija
  • Bărbierul în OMUL DIN LA MANCHA, un musical de Dale Wasserman, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
  • Polițist 1 (Năsosul), Muncitor 1, Șoferul în DAWN-WAY, de Oleg Bogaev, regia artistică Ștefan Iordănescu
  • Maestrul de arte marţiale, asistent croitor, arab în DOMNUL JURDAN, rescriere dramatică după comedia "Burghezul gentilom" de Jean Baptiste Poquelin Molière şi după "Jourdain cel scrântit" de Mihail Bulgakov, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză
  • Lenin în CABARETUL DADA, de Matei Vișniec, regia artistică Anca Bradu
  • Mic în BARACA, de Aiat Fayez, regia artistică Tudor Lucanu
  • Clovn în CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariu dramatic de Anca Măniuțiu – după texte de Luigi Pirandello, regia artistică Mihai Măniuțiu
  • Reggie, Infirmier, Bărbat în SUFOCARE (JURNALUL UNUI SINUCIGAȘ CRONIC), dramatizare de Ovidiu Caița după „Sufocare” de Chuck Palahniuk, regia Ovidiu Caița
  • Gérard Blanchard în Arta adulterului, de Pierre Chesnot, regia Daniel Vulcu
  • Sufleurul în CAPCANA LUI HAMLET adaptare după Nedialko Yordanov, regia Petru Vutcărău
  • Un comisar în ...ESCU de Tudor Mușatescu, regia Claudiu Goga
×

TOP