Folosim cookie-uri | We use cookies
×

Data naşterii: 26 aprilie 1974

Studii:

  • Academia de Artă Teatrală „Szentgorgy Istvan” – Târgu-Mureş, 1997
  • Formator acreditat de CNFPA în Tehnica Depășirii Tracului Emoțional în Discursul Public și Corectării Defectelor de Dicție, 2010
  • Impresar artistic acreditat de CNFPA

Fișă artistică selectivă:

  • Bernarda Alba în ALGE, BERNARDA'S HOUSE REMIX de Federico Garcia Lorca, regia artistică Radu Afrim
  • Acriviţa în UN PRIETEN DE CÂND LUMEA de I. L. Caragiale
  • Dora în NEVROZELE SEXUALE ALE PĂRINȚILOR NOȘTRI de Lukas Bärfus
  • Livia în AFTER JULIET de Sharman MacDonald
  • Beline în BOLNAVUL ÎNCHIPUITde Molière, regia artistică Mona Chirilă
  • Doamna Quickly în NEVESTELE VESELE DIN WINDSOR de William Shakespeare, direcția de scenă Victor Ioan Frunză
  • Jane în ȘI MINIȘTRII CALCĂ STRÂMB de Ray Cooney, regia artistică Daniel Vulcu
  • Secretara blondă în DUPĂ PLOAIE de Sergi Belbel, regia artistică Claudiu Goga
  • O ţărancă în CHIRITZA €UROPARLAMENTARĂ, după Vasile Alecsandri, regia artistică Ion Sapdaru
  • Clea în COMEDIE PE ÎNTUNERIC de Peter Shaffer, regia artistică Cristian Ioan
  • Fata în PE JOS de Slawomir Mrozek
  • Suzon în 8 FEMEI de Robert Thomas
  • Ildiko în CU MÂNA PE CIOCAN de Milos Nicolik
  • Ellen în AMOOOR! de Murray Schisgal
  • Silvia Ishi în DELICT PE INSULA CAPRELOR de Ugo Betti
  • Femeia în TERORISM de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia artistică Claudiu Goga
  • O doamnă de onoare în MACBETH de William Shakespeare, regia artistică Andro Enukidze
  • Maşa în PESCĂRUȘUL de A.P. Cehov, regia artistică Linas Marijus Zaikauskas
  • Elena Ivanovna Popova în URSUL de A.P. Cehov, regia artistică Petre Panait
  • Natalia Stepanovna în CERERE ÎN CĂSĂTORIE de A.P.Cehov, regia artistică Petre Panait
  • Veta în O NOAPTE FURTUNOASĂ de I.L.Caragiale, regia artistică Chris Nedeea
  • Femeia în COPILUL ACESTA de Joel Pommerat, regia artistică Vlad Massaci
  • Joanna Markham în DUBLĂ REZERVARE de Ray Cooney, regia artistică Cristian Ioan
  • Agnese în ÎNDRĂGOSTIȚII DIN ANCONA de Vajda Katalin, regia artistică Andrei Mihalache
  • Golde în SCRIPCARUL PE ACOPERIȘ de Sholom Aleichem, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
  • Sora Ratched în ZBOR DEASUPRA UNUI CUIB DE CUCI, adaptare de Dale Wasserman după Ken Kesey, regia artistică Marius Oltean
  • Malvolio în A DOUĂSPREZECEA NOAPTE de William Shakespeare, regia artistică Alexandru Mâzgăreanu
  • Doamna „ţine-mă, atinge-mă” în PRODUCĂTORII, de Mel Brooks, regia artistică Halasi Imre
  • Reme în CANCUN, de Jordi Galceran, regia artistică Theodor Cristian Popescu
  • A în UCIDEREA RITUALICĂ A LUI GORGE MASTROMAS, de Dennis Kelly, regia artistică Bobi Pricop
  • Ranevskaia Liubov Andreevna în LIVADA DE VIȘINI, de A.P. Cehov, regia artistică Alexandru Dabija
  • Aldonza/Dulcinea în OMUL DIN LA MANCHA, un musical de Dale Wasserman, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
  • Varvara Volkova în AUDIȚIA, de Alexandr Galin, regia artistică Mircea Cornișteanu
  • Doamna Dada, Bătrân în CABARETUL DADA, de Matei Vișniec, regia artistică Anca Bradu
  • Isabela de Castilla în ISABELA, TREI CARAVELE ȘI UN MARE MINCINOS, de Dario Fo, regia artistică Eugen Gyemant
  • Vera în F.A.D. (Noduri și plăci), de Nicola Wilson, regia artistică Horia Suru
  • Maica Stareță în SUNETUL MUZICII după romanul „The Trapp family singers” de Maria Augusta Trapp, regia Mihaela Bogdan

Nominalizări:

  • 1999, nominalizare pentru cea mai bună actriţă la Festivalul de Teatru Atelier, Sf. Gheorghe
  • 2003, nominalizare pentru cea mai bună actriţă a stagiunii 2001-2002, UNITER
  • 2012, nominalizare pentru cea mai bună actriță în rol secundar (rolul Golde în SCRIPCARUL PE ACOPERIȘ, de Sholom Aleichem, regia artistică Korcsmaros Gyorgy), UNITER
  • 2012, nominalizare pentru CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎN ROLUL PRINCIPAL (rolul Golde în SCRIPCARUL PE ACOPERIȘ, de Sholom Aleichem, regia artistică Korcsmaros Gyorgy), Festivalul Internaţional de Teatru ATELIER, Baia Mare
  • 2014, nominalizare pentru CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ - Festivalul de Teatru Scurt, ediția a XX-a
  • 2014, nominalizare pentru CEL MAI BUN ROL SECUNDAR FEMININ: Ioana Dragoş Gajdo pentru rolul Malvolio - Festivalul Național de Comedie Galați – Teatrul Dramatic „Fani Tardini” – Galați, octombrie 2014

Premii:

  • PREMIUL FUNDAŢIEI ANDREI ŞAGUNA, 1999, pentru rolul ELLEN dinAMOOOR! de Murray Schisgal
  • PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI la Festivalul Internaţional de Teatru ediţia 2001, Piatra Neamţ, pentru creaţia deosebită a rolului ILDIKO din spectacolul CU MÂNA PE CIOCAN de Milos Nikolic, regia Teodora Herghelegiu (prezenţă scenică, modernitatea mijloacelor de expresie), cu contribuţie decisivă la creaţia spectacolului şi prin crearea costumelor.
  • PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ la festivalul de teatru ATELIER 2001, Sf. Gheorghe, cu rolul ILDIKO din spectacolul CU MÂNA PE CIOCAN de Miloş Nikolic
  • PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ la Colocviul Minorităţilor, 2001, Gheorgheni, jud. Harghita
  • PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ IN ROL SECUNDAR la festivalul ATELIER Baia Mare 2006, cu rolul Doamna Quickly în NEVESTELE VESELE DIN WINDSOR de William Shakespeare, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză

 

×

TOP