Folosim cookie-uri | We use cookies
×

Data naşterii: 24 octombrie 1954

Studii: Institutul de Teatru “Szentgyorgy Istvan” – Târgu-Mureş, 1981

Fișă artistică selectivă:

  • Norbert în FLOARE DE CACTUS de Barillet şi Grédy (3 iulie 1986)
  • Ali, Studentul şi Omul negru în ÎNDRĂGOSTIŢII DE LA ORA NOUĂ SEARA de Adrian Dohotaru (14 iunie 1983)
  • Asistent regie în UN WEEK-END DE ADIO de Marc Sauvajon (18 mai 1983 – s-a jucat trei stagiuni şi cu titlul Divorţ în stil englezesc)
  • Blephiros în ADUNAREA FEMEILOR de Aristofan (8 octombrie 1998)
  • Bobi în PĂLĂRIA FLORENTINĂ de Eugene Labiche (30 martie 1982)
  • Bragagiul, Stratos, Trecătorul în VIS DE DRAGOSTE (VIS DE SECĂTURĂ) de Mircea Ştefănescu (13 martie 1986)
  • Caliban în FURTUNA de William Shakespeare (2 octombrie 1992)
  • Căpetenia IV, Logofătul, Un jandarm în SNOAVE CU MĂŞTI de Ion Lucian şi Virgil Puicea (4 octombrie 1981)
  • Cetăţeanul în PLOUĂ LA SOVATA (STRESS) de Mircea Radu Iacoban (7 octombrie 1986)
  • Chelnerul şi Câinele Andrew în MARY POPPINS de Silvia Kerim după Pamela Travers (18 noiembrie 1982)
  • Chiriac în Laurian Oniga Regia artistică O NOAPTE FURTUNOASĂ de I.L.Caragiale (11 decembrie 1987)
  • Dupont-Dufort Fiul în BALUL HOŢILOR de Jean Anouilh
  • (5 noiembrie 1993)
  • Charles în CUM VĂ PLACE de William Shakespeare (5 decembrie 1996)
  • Franck Surreau în O PETRECERE DE POMINĂ de Pierre Chesnot (3 octombrie 1989)
  • Fratele mai mare, Un zmeu şi Vestitorul în PESTE ŞAPTE MĂRI ŞI ŞAPTE… BASME de Gheorghe Stana (5 aprilie 1994)
  • Georges Duduleanu în GAIŢELE de Alexandru Kiriţescu (9 noiembrie 2000)
  • Ghermănescu în CARTEA LUI IOVIŢĂ (reluare) de Paul Everac (30 martie 1986)
  • Ghermănescu în CARTEA LUI IOVIŢĂ de Paul Everac (17 martie 1981 – Premiul III la Festivalul Naţional Cântarea României)
  • Ghiţă Ţircădău în O NOAPTE FURTUNOASĂ de I.L.Caragiale (11 februarie 1999)
  • Gianella în VICLENIILE DRAGOSTEI (HUHUREZUL) de Giovanni Maria Cecchi (premieră pe ţară – 26 martie 1988)
  • Gigi Stamatescu în TITANIC VALS de Tudor Muşatescu (1 martie 1983)
  • Harper în NEBUNELE VACANŢE LA NEW-YORK de Carolyn Green (28 iunie 1990)
  • în IVANCA de Lucian Blaga (27 aprilie 1991)
  • Interperet în ALE VIEŢII VALURI de Tudor Muşatescu (Invitaţi în spectacol: Radu Beligan, Mihai Fotino, Marin Moraru, Octavian Cotescu
  • Interpret în ANOTIMPUL DISCRET (spectacol Şt.Aug.Doinaş - 30 mai 1987; Invitaţi: Şt.Aug.Doinaş, Mircea Dinescu, Radu Enescu, Mircea Albulescu)
  • Interpret în DIVERTISMENT ’84 (26 iunie 1984)
  • Interpret în FĂRĂ CENZURĂ (primul spectacol după revoluţie – 6 ianuarie 1990)
  • Interpret în MAI UN CÂNTEC, MAI O GLUMĂ (spectacol de cabaret – 17 octombrie 1985)
  • Interpret în PARADA VEDETELOR – Invitaţi în spectacol: Tamara Buciuceanu, Ion Caramitru, Ion Besoiu, Ştefan Bănică, Virgil Ogăşanu, Florian Pittiş (Spectacol în colaborare cu Teatul Bulandra Bucureşti – 12 mai 1985)
  • Interpret în Spectacol-lectură Caragiale (schiţe, versuri, scene din piese şi un act din comedia Smotocea şi Cotocea de Ştefan Cazimir – 29 iunie 1987)
  • Ion în CHIRIŢA ÎN PROVINCIE de Vasile Alecsandri (10 martie 1989)
  • Ionion în COBORÂND DINTR-O POVESTE de Valentin Avrigeanu (premieră absolută – 22 septembrie 1983)
  • John Brownlow în UN WEEK-END DE ADIO de Marc Sauvajon (18 mai 1983 – s-a jucat trei stagiuni şi cu titlul Divorţ în stil englezesc)
  • Mastax în PROCES PENTRU UMBRA UNUI MĂGAR de Friedrich Dürrenmatt (20 februarie 1997)
  • Mişcă, Stan şi Vergu în JOLLY JOKER de Tudor Popescu (21 februarie 1984)
  • Paganini şi Măcelarul în ABATORUL de Slawomir Mrozek (premieră pe ţară – 24 septembrie 1991)
  • Pandolfi în CĂSĂTORIE PRIN CONCURS de Carlo Goldoni (5 iunie 1988)
  • Petrică în TATA, FATA ŞI TREI CRAI (TREI CRAI DE RĂSĂRIT) de Bogdan Petriceicu Haşdeu
  • Petrunov în FAŢĂ-N FAŢĂ de Dragomir Asenov (premieră pe ţară – 10 mai 1984)
  • Piscus în CALUL ÎN SENAT (FRUMOASELE SABINE şi CALUL ÎN SENAT de Leonid Andreev, spectacol-coupé – 12 iunie 1982)
  • Poliţist III şi Revizor II în MIRACULOASA CARIERĂ (CARIERA UNUI PUŞCĂRIAŞ) de Tauno Yliruusi (premieră pe ţară – 17 noiembrie 1983)
  • Războiul în RĂCEALA de Marin Sorescu (7 mai 1998)
  • Reporter în INIMĂ DE CÂINE de Mihail Bulgakov (24 octombrie 1997)
  • Scapi în TREI GEMENI VENEŢIENI de Antonio Mattiuzzi zis Collalto (6 martie 1993)
  • Şeful de post în SATUL BLESTEMAT de Mircea Bradu (premieră absolută – 6 decembrie 1984)
  • Sergentul Lugg în SECRETUL FAMILIEI POSKET de Arthur W.Pinero (18 mai 1990)
  • Simo în PSEUDOLUS de Plaut (5 aprilie 1997)
  • Sir Gareth, Sir Wagramore în UN YANKEU LA CURTEA REGELUI ARTHUR (27 mai 1993)
  • Stănică şi Cătunaru în SCHIMBAREA LA FAŢĂ de G.M.Zamfirescu (premieră absolută – 10 septembrie 1982– Spectacolul a fost distins la Festivalul teatrului istoric de la Botoşani, 1983, cu premiul pentru opţiune repertorială. Spectacolul a fost prezentat împreună cu spectacolul Idolul şi Ion Anapoda al Teatrului Naţional din Bucureşti în cadrul manifestării colocviale Monografia scenică G.M.Zamfirescu)
  • Un crai în CELE TREI NOPŢI ALE UNEI IUBIRI de Hubay Miklós (premieră pe ţară în limba română – 26 februarie 1987)
  • Un roman gras în FRUMOSELE SABINE (FRUMOASELE SABINE şi CALUL ÎN SENAT de Leonid Andreev, spectacol-coupé – 12 iunie 1982)
  • Veronesi în ARTA COMEDIEI de Eduardo de Filippo (22 septembrie 1994)
  • Gutuie în Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare (1 martie 2003)
  • Béralde în BOLNAVUL ÎNCHIPUIT – Scenariu de Mona Chirilă după Molière şi Mihail Bulgakov (2 aprilie 2005)
  • Lucky în AŞTEPTÂNDU-L PE GODOT de Samuel Beckett (spectacol realizat în colaborare cu Universitatea de Artă Teatrală Târgu-Mureş) – 14 ianuarie 2005
  • Roşu Împărat în HARAP ALB – Dramatizare după basmul lui Ion Creangă de Gheorghe Calamanciuc (20 septembrie 2001)
  • Şeful contrabandiştilor în FANTASTICA ŞI TRISTA POVESTE A CANDIDEI ERÉNDIRA ŞI A NESĂBUITEI SALE BUNICI, dramatizare după nuvela lui Gabriel García Márquez de Ion Sapdaru
  • Şeful echipei de demolare în OAMENII CAVERNELOR de William Saroyan, regia artistică Emil Sauciuc
  • Regele în CENUȘĂREASA de Fraţii Grimm şi Charles Perault, regia artistică Eugen Țugulea
  • Rugby în NEVESTELE VESELE DIN WINDSOR de William Shakespeare, direcția de scenă Victor Ioan Frunză
  • Angus şi slugă a lui Duncan în MACBETH, de William Shakespeare, regia artistică Andro Enukidze
  • Un cunoscut, Domnul, Feciorul, Costică Ionescu în D’ALE LUI CARAGIALE de I.L. Caragiale, regia artistică Adrian Moraru
  • Bill Tower în FETIȚA CU CHIBRITURI după Hans-Christian Andersen, regia artistică Eugen Țugulea
  • Moşul în VINE MOȘ CRĂCIUN, dramatizarea Mirela Lupu
  • Arturo în LA GRANDE MAGIA de Eduardo de Filippo, regia artistică Alexandru Colpacci
  • Spițerul în ROMEO ȘI JULIETA de William Shakespeare, regia artistică Bogdan Hușanu
  • Ionescu în O SCRISOARE PIERDUTĂ de I.L. Caragiale, regia artistică Cristian Ioan
  • Nagg în SFÂRȘIT DE PARTIDĂ de Samuel Beckett, regia artistică Emil Sauciuc
  • Argineanu în ŢIGANIADA, dramatizare de Radu Macrinici după Ion Budai-Deleanu, regia artistică Sorin Militaru
  • Procuror/Deținut în CEI CE NU UITĂ... un scenariu de Gavriil Pinte, regia artistică Gavriil Pinte
  • Căpcăun în CROITORAȘUL CEL VITEAZ ȘI HAINELE CELE NOI ALE ÎMPĂRATULUI, adaptarea scenică și regia artistică Andrei Mihalache
  • Înger în IVAN TURBINCĂ, adaptare după Ion Creangă, regia artistică Daniel Vulcu
  • Preotul, Bătrânul în DAWN-WAY, de Oleg Bogaev, regia artistică Ștefan Iordănescu
  • Ministru în REGELE CERB, după Carlo Gozzi, regia artistică Alexandru Colpacci
×

TOP