Folosim cookie-uri | We use cookies
×

Data naşterii: 30.05.1983

Studii: Universitatea din Craiova - Facultatea de Litere, secţia Actorie, profesor Remus Mărginean

Fişă artistică selectivă:

Roluri în facultate:

  • Tess în TESS D’URBERVILLE de Thomas Hardy
  • Otilia în ENIGMA OTILIEI de George Călinescu
  • Nataska în 104 PAGINI DESPRE DRAGOSTE de Edward Radzinski
  • Natalia Stepanovna în CERERE ÎN CĂSĂTORIE de A.P. Cehov
  • Mary Tyrone în LUNGUL DRUM AL ZILEI CĂTRE NOAPTE de Eugene O’Neill
  • Katia Ezova în ISTORIA COMUNISMULUI POVESTITĂ PENTRU BOLNAVII MINTALI de Matei Vişniec
  • Tofana în PATIMA ROȘIE de Mihail Sorbul

Roluri în teatru:

  • Cântecul mamei în CÂNTĂ MAICĂ-MEA ÎN FAR de Gilles Granouillet
  • Femeie lejeră în CELE DOUĂ ORFELINE de Adolph d'Ennery
  • Teresa în COLONELUL ȘI PĂSĂRILE de Hristo Boicev

Teatrul din Oradea

  • Vrăjitoare în MACBETH, de William Shakespeare, regia artistică Andro Enukidze
  • Nina Zarecinaia în PESCĂRUȘUL, de A.P. Cehov, regia artistică Linas Marijus Zaikauskas
  • Reporter în TOATE DRUMURILE DUC LA ROMA, adaptare de David Albu după RĂPIREA FRUMOASELOR SABINE de Leonid Andreev, regia artistică Daniel Vulcu
  • Rol în D'ALE LUI CARAGIALE, după I.L. Caragiale, regia artistică Adrian Moraru
  • Amalia în UCIDEREA LUI GONZAGO de Nedialko Yordanov, regia artistică Petru Vutcărău
  • Cal în EQUUS, de Peter Shaffer, regia artistică Szabó K. István
  • Măndica în LA "IUNION", BIRJAR!, după schiţe de I.L. Caragiale, regia artistică Daniel Vulcu
  • Deținut în CEI CE NU UITĂ... un scenariu de Gavriil Pinte, regia artistică Gavriil Pinte
  • Hostesă/dansatoare de pe Broadway/bătrânică în PRODUCĂTORII, de Mel Brooks, regia artistică Halasi Imre
  • Louise în 8 FEMEI, de Robert Thomas, regia artistică Radu Nichifor
  • Zoe în NAPOLEON ERA... FATĂ!, prelucrare de Sică Alexandrescu după o farsă americană, regia artistică Andrei Mihalache
  • Ania în LIVADA DE VIȘINI, de A.P. Cehov, regia artistică Alexandru Dabija
  • Sclavă maură în OMUL DIN LA MANCHA, un musical de Dale Wasserman, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
  • Liza Volkova în AUDIȚIA, de Alexandr Galin, regia artistică Mircea Cornișteanu
  • Amanta în DAWN-WAY, de Oleg Bogaev, regia artistică Ștefan Iordănescu
  • Pisica neagră - Zerbinetta, Fată cabaret, Bătrân, Revoluționar în CABARETUL DADA, de Matei Vișniec, regia artistică Anca Bradu
  • Femeia în gri în CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariu dramatic de Anca Măniuțiu – după texte de Luigi Pirandello, regia artistică Mihai Măniuțiu
  • Anca în PROFU` DE FRANCEZĂ, adaptare de Matei Mircioane după Tudor Mușatescu, regia Dan Mirea
  • Nico, Dansatoare, Pacientă în SUFOCARE (JURNALUL UNUI SINUCIGAȘ CRONIC), dramatizare de Ovidiu Caița după „Sufocare” de Chuck Palahniuk, regia artistică Ovidiu Caița
  • Paquerette în Arta adulterului, de Pierre Chesnot, regia Daniel Vulcu
  • Amalia în CAPCANA LUI HAMLET adaptare după Nedialko Yordanov, regia Petru Vutcărău
  • Nina Damian în ...ESCU de Tudor Mușatescu, regia Claudiu Goga
  • Ursula, Maica Postulantă în SUNETUL MUZICII după romanul „The Trapp family singers” de Maria Augusta Trapp, regia Mihaela Bogdan
×

TOP