Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Folosim cookie-uri | We use cookies
Cookie-urile ne permit să vă oferim online serviciile noastre. Pentru a vă bucura de toate facilitățile website-ului este necesar să le acceptați.
×

Director artistic al Trupei Arcadia: 9 august 2019 - prezent

Data naşterii: 16 decembrie 1976

Studii: Universitatea de Artă Teatrală din Târgu Mureş, la clasa profesorului Ion Săsăran, 1999

Fișă artistică selectivă:

  • Silvio în SLUGĂ LA DOI STĂPÂNI de Carlo Goldoni (17 mai 2001)
  • Alin în CABARET ÎN FAMILIE – Scenariu dramatic de Daniel Vulcu şi Mircea Chirilă după o idee de Jean Poiret (14 ianuarie 2001)
  • Absyrhis în MEDEEA de Euripide (2001)
  • El în DELIR ÎN DOI, ÎN TREI, ÎN CÂŢI VREŢI de Eugen Ionescu (10 februarie 2000)
  • în EXERCIŢII DE STIL – Adaptare liberă după Raymond Queneau de Daniel Vulcu şi Mircea Morariu (5 noiembrie 1999)
  • Charlotte, Mim, un Cerşetor în DOM JUAN de Molière (20 decembrie 2001)
  • Egist în ELECTRA după Sofocle şi Euripide (14 februarie 2004)
  • Elmer Sweeney în NOAPTEA DE 16 IANUARIE de Ayn Rand (29 iunie 2004)
  • Fiul cel mic, Harap Alb ALB – Dramatizare după basmul lui Ion Creangă de Gheorghe Calamanciuc (20 septembrie 2001)
  • Interpret în PACIENTUL ROMÂN de Mircea Chirilă (cabaret în colaborare cu Teatrul de Stat Deva) – 7 dec.2002
  • Lysander în Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare (1 martie 2003)
  • Mim în DOM JUAN de Molière (stag.2001/2002)
  • Poliţist în D’ALE CARNAVALULUI de I.L.Caragiale (7 septembrie 2002)
  • Principele Filip în IVONA, PRINCIPESA BURGUNDIEI de Witold Gombrowicz (23 mai 2002)
  • Rol în Corul evreiesc în SHOAH. VERSIUNEA PRIMO LEVI (4 decembrie 2004) – scenariul de Mihai Măniuţiu după interviuri cu Primo Levi
  • Ulise în FANTASTICA ŞI TRISTA POVESTE A CANDIDEI ERÉNDIRA ŞI A NESĂBUITEI SALE BUNICI, dramatizare după nuvela lui Gabriel García Márquez de Ion Sapdaru
  • Un cerşetor în DOM JUAN de Molière, regia artistică Mona Chirilă
  • Unchiul în INTRUSA de Maurice Maeterlinck
  • Domnul în CEL CARE PRIMEŞTE PALME de Leonid Andreev, regia artistică Alexander Hausvater
  • Harry & Rugby în NEVESTELE VESELE DIN WINDSOR de William Shakespeare, direcția de scenă Victor Ioan Frunză
  • Prinţul în CENUŞĂREASA de Fraţii Grimm şi Charles Perrault, regia artistică Eugen Ţugulea
  • Călăul în VICTIMA ŞI CĂLĂUL de Paşcu Balaci, regia artistică Adrian Moraru
  • Colegul în TERORISM de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia artistică Claudiu Goga
  • Lisander, Petruchio în DECLARAŢII DE DRAGOSTE DIN LITERATURA UNIVERSALĂ
  • Sir Charles în CHIRITZA €UROPARLAMENTARĂ după Vasile Alecsandri, regia artistică Ion Sapdaru
  • Mantu în MAITREYI, după Mircea Eliade regia artistică Chris Simion
  • Grigori Stepanovici Smirnov în URSUL de A.P. Cehov, regia artistică Petre Panait
  • Banquo în MACBETH, de William Shakespeare, regia artistică Andro Enukidze
  • Scipio în TOATE DRUMURILE DUC LA ROMA, adaptare de David Albu după RĂPIREA FRUMOASELOR SABINE de Leonid Andreev, regia artistică Daniel Vulcu
  • Ivan Vasilievici Lomov în CERERE ÎN CĂSĂTORIE de A.P. Cehov, regia artistică Petre Panait
  • Basil Thorpe şi Regele Franţei în TOT MORT, TOT MORT, adaptare după Mark Twain, regia artistică Petre Bokor
  • El în GIRODINA de Jean-Claude Carriere, regia artistică Petre Panait
  • Henri Lodge în DUBLĂ REZERVARE de Ray Cooney, regia artistică Cristian Ioan
  • Mercutio în ROMEO ȘI JULIETA de William Shakespeare, regia artistică Bogdan Hușanu
  • Joseph Wykowsky în BILOXI BLUES de Neil Simon, regia artistică Ovidiu Caița
  • Rol în VINE MOȘ CRĂCIUN, regia artistică Sebastian Lupu
  • Bogza în BALTAGUL după Mihail Sadoveanu, regia artistică Andrei Mihalache
  • Hamm în SFÂRȘIT DE PARTIDĂ, de Samuel Beckett, regia artistică Emil Sauciuc
  • Actor în ŢIGANIADA, dramatizare de Radu Macrinici după Ion Budai-Deleanu, regia artistică Sorin Militaru
  • Deținut în CEI CE NU UITĂ... un scenariu de Gavriil Pinte, regia artistică Gavriil Pinte
  • Gregor în COMETA de Justine del Corte, regia artistică Radu-Alexandru Nica
  • Pablo în CANCUN, de Jordi Galceran, regia artistică Theodor Cristian Popescu
  • Vecinul în O POVESTE FOARTE SIMPLĂ, de Maria Lado, regia artistică Elvira Platon Rîmbu
  • Lear în ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL LEAR, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte
  • Domnul Dada, Bătrân în CABARETUL DADA, de Matei Vișniec, regia artistică Anca Bradu
  • Omul cu floarea în gură în CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariu dramatic de Anca Măniuțiu – după texte de Luigi Pirandello, regia artistică Mihai Măniuțiu
  • Preot, Paul în SUFOCARE (JURNALUL UNUI SINUCIGAȘ CRONIC), dramatizare de Ovidiu Caița după „Sufocare” de Chuck Palahniuk, regia artistică Ovidiu Caița
  • Domnul Macbeth în ÎN INIMA NOPȚII - EPISODUL MACBETH, scenariu după William Shakespeare de Gavriil Pinte, cu inserții din George Banu și Monique Borie, regia: Gavriil Pinte
  • Bărbatul în AVALANȘA, de Tuncer Cücenoğlu, regia artistică Petru Vutcărău
  • Bébé Damian în ...ESCU de Tudor Mușatescu, regia Claudiu Goga
  • Anton Antonovici Scvoznic-Dmuhanovschi în REVIZORUL de N.V. Gogol, regia Petru Vutcărău
  • Baronul Elberfeld, în „SUNETUL MUZICII”, muzica de RICHARD RODGERS, versurile de OSCAR HAMMERSTEIN II, libret de HOWARD LINDSAY şi RUSSEL CROUSE, după romanul „The Trapp family singers” de Maria Augusta Trapp, regia Mihaela Bogdan (2021 - înlocuire)
  • Cannochia, în „GÂLCEVILE DIN CHIOGGIA”, de Carlo Goldoni, regia: Șerban Borda (2022)
  • Doctorul, în „Fiul”, de Florian Zeller, regia: Bobi Pricop (2022)
  • Omul de paie - Sperie-Ciori, în „VRĂJITORUL DIN OZ”, scenariul și regia: de Dan Mirea (2022 - înlocuire)

Alte activități:

Regia artistică: „GÂLCEVILE DIN CHIOGGIA”, de Carlo Goldoni (2022)

Trupa Iosif Vulcan:

Trupa Arcadia:

×

TOP