Data naşterii: 17 octombrie 1952
Studii: Institutul de Teatru Târgu-Mureş, 1982
Fişă artistică selectivă:
- Pantalone de Bisognosi în SLUGĂ LA DOI STĂPÂNI de Carlo Goldoni
- Amantul în APROAPE O PĂDURE de Ana Ripka-Rus (debut) (5 octombrie 1995)
- Anchetatorul şi şeful în DACĂ DRAGOSTE NU E… de Elena Preda şi Eugen Ţugulea după romanul lui Marin Preda Cel mai iubit dintre pământeni (premieră absolută – 17 martie 1978)
- Atenian în ADUNAREA FEMEILOR de Aristofan (8 octombrie 1998)
- Băiatul 1 în TREI GEMENI VENEŢIENI de Antonio Mattiuzzi zis Collalto (6 martie 1993)
- Baronul van Swieten în AMADEUS de Peter Shaffer (12 iunie 1986)
- Bert şi Câinele Wiloughby în MARY POPPINS de Silvia Kerim după Pamela Travers (18 noiembrie 1982)
- Callipho în PSEUDOLUS de Plaut (5 aprilie 1997)
- Cesare şi Brosolom în DONA JUANA de Anca Visdei (premieră pe ţară – 1 iunie 1995)
- Clarence în UN YANKEU LA CURTEA REGELUI ARTHUR (27 mai 1993)
- Colin în SOŢUL PĂCĂLIT (GEORGE DANDIN) de Molière (2 martie 1984)
- Corin în CUM VĂ PLACE de William Shakespeare (5 decembrie 1996)
- Domnul Beadsworth în CUM SE CUCERESC BĂRBAŢII (PENELOPA) de Somerset Maugham (28 aprilie 1988)
- Domnul Feeziwig şi Iosif în POVESTE DE CRĂCIUN de Silvia Kerim după Charles Dickens (15 decembrie 1992)
- Figaro în BĂRBIERUL DIN SEVILLA de Beaumarchais (17 decembrie 1998)
- Fratele mai mic, Peţitorul sărac în PESTE ŞAPTE MĂRI ŞI ŞAPTE… BASME de Gheorghe Stana (5 aprilie 1994)
- Giovanni în JOBENUL de Eduardo de Filippo (18 septembrie 1997)
- Interpret în DIVERTISMENT ’84 (26 iunie 1984)
- Interpret în MAI UN CÂNTEC, MAI O GLUMĂ (spectacol de cabaret – 17 octombrie 1985)
- Interpret în Veniţi să luaţi lumină (la statuia poetului Mihai Eminescu – 14 iunie 1994)
- Jimmy în ÎNDRĂGOSTIŢII DE LA ORA NOUĂ SEARA de Adrian Dohotaru (14 iunie 1983)
- Károly în CELE TREI NOPŢI ALE UNEI IUBIRI de Hubay Miklós (premieră pe ţară în limba română – 26 februarie 1987)
- Leonida în CONUL LEONIDA FAŢĂ CU REACŢIUNEA de I.L.Caragiale (2000 iarna)
- Marcel în ASASINUL SE AFLĂ PRINTRE NOI? (OPT FEMEI) de Robert Thomas (7 octombrie 1999)
- McCann în ANIVERSAREA de Harold Pinter (premieră pe ţară – 15 februarie 1983)
- Năstase în SCHIMBAREA LA FAŢĂ de G.M.Zamfirescu (premieră absolută – 10 septembrie 1982– Spectacolul a fost distins la Festivalul teatrului istoric de la Botoşani, 1983, cu premiul pentru opţiune repertorială. Spectacolul a fost prezentat împreună cu spectacolul Idolul şi Ion Anapoda al Teatrului Naţional din Bucureşti în cadrul manifestării colocviale Monografia scenică G.M.Zamfirescu)
- Nicolae în IONEŞTII de Platon Pardău (16 septembrie 1986)
- O voce în MAESTRUL CÂNTĂREŢ de Frank Wedekind (premieră pe ţară – 2 februarie 1988)
- Oştean, Stan şi Neagoe în RĂCEALA de Marin Sorescu (7 mai 1998)
- Pârlea-Vodă, Statu-Palmă în SÂNZIANA ŞI PEPELEA de Vasile Alecsandri (8 decembrie 1994)
- Poliţist I în MIRACULOASA CARIERĂ (CARIERA UNUI PUŞCĂRIAŞ) de Tauno Yliruusi (premieră pe ţară – 17 noiembrie 1983)
- Sfetnicul în COBORÂND DINTR-O POVESTE de Valentin Avrigeanu (premieră absolută – 22 septembrie 1983)
- Smith în PYGMALION de G.B.Shaw (12 noiembrie 1992)
- Soţul în HEI, OAMENI BUNI! de William Saroyan (5 decembrie 1995)
- Taylor în MODA CĂSĂTORIILOR (CARE-I SOŢUL MEU?) de Sommerset Maugham (premieră pe ţară – 23 decembrie 1986)
- Toma în SATUL BLESTEMAT de Mircea Bradu (premieră absolută – 6 decembrie 1984)
- Un agitator, Leonidas, Kolon şi Perseus în PROCES PENTRU UMBRA UNUI MĂGAR de Friedrich Dürrenmatt (20 februarie 1997)
- Un paracliser în ARTA COMEDIEI de Eduardo de Filippo (22 septembrie 1994)
- Asistent regie ALB – Dramatizare după basmul lui Ion Creangă de Gheorghe Calamanciuc (20 septembrie 2001)
- Camionagiul, Un om de la bâlci în FANTASTICA ŞI TRISTA POVESTE A CANDIDEI ERÉNDIRA ŞI A NESĂBUITEI SALE BUNICI, dramatizare după nuvela lui Gabriel García Márquez de Ion Sapdaru (12 septembrie 2000)
- Don Carlos în DOM JUAN de Molière (stag.2001/2002) Alexandru Rusu Don Alonso în DOM JUAN de Molière (stag.2001/2002)
- Judecătorul Heath în NOAPTEA DE 16 IANUARUE de Ayn Rand (29 iunie 2004)
- Rol în Corul evreiesc în SHOAH. VERSIUNEA PRIMO LEVI (4 decembrie 2004) – scenariul se Mihai Măniuţiu după interviuri cu Primo Levi
- Theseu în Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare (1 martie 2003)
- Un călător în Jocul de-a vacanţa de Mihail Sebastian (19 aprilie 2003)
- Un chelner în D’ALE CARNAVALULUI de I.L.Caragiale (7 septembrie 2002)
- Verde Împărat ALB – Dramatizare după basmul lui Ion Creangă de Gheorghe Calamanciuc (20 septembrie 2001)
- Vocea Preşedintelui în VACANŢĂ ÎN GUADELUPA de Pierre Sauvil şi Eric Assous (25 aprilie 2002)
- Domnul Diafoirus în BOLNAVUL INCHIPUIT de Molière (2 aprilie 2005)
- Sfetnicul în CENUSAREASA de Fraţii Grimm şi Charles Perault (8 martie 2007)
- Barmanul de la Jartierre în NEVESTELE VESELE DIN WINDSOR de William Shakespeare (19 noiembrie 2005)
- Georg Bamberger în COMEDIE PE ÎNTUNERIC de Peter Shaffer (4 mai 2008).
- Luka în URSUL de A.P. Cehov, regia artistică Petre Panait
- Menteith, Soldat şi Slugă a lui Duncan în MACBETH de William Shakespeare, regia artistică Andro Enukidze
- Evgheni Sergheevici Dorn în PESCĂRUȘUL de A.P. Cehov, regia artistică Linas Zaikauskas
- Stepan Stepanovici Ciubukov în CERERE ÎN CĂSĂTORIE de A.P. Cehov, regia artistică Petre Panait
- Sfetnicul în CENUȘĂREASA adaptare după Fraţii Grimm şi Charles Perault, regia artistică Eugen Țugulea
- Lordul Hastings în FETIȚA CU CHIBRITURI, după Hans Christian Andersen, regia artistică Eugen Țugulea
- Montague în ROMEO ȘI JULIETA de William Shakespeare, regia artistică Bogdan Hușanu
- Mag în VINE MOȘ CRĂCIUN, regia artistică Sebastian Lupu
- Ucenicul vrăjitoarei în VRĂJITORUL DIN OZ de L. Frank Baum, regia artistică Dan Mirea
- Avram în SCRIPCARUL PE ACOPERIȘ, de Sholom Aleichem, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
- Popa Pripici în O SCRISOARE PIERDUTĂ, de I.L. Caragiale, regia artistică Cristian Ioan
- D-nul Toma în BALTAGUL, după Mihail Sadoveanu, regia artistică Andrei Mihalache
- Infirmierul Williams în ZBOR DEASUPRA UNUI CUIB DE CUCI, adaptare de Dale Wasserman după Ken Kesey, regia artistică Marius Oltean
- Actor în ŢIGANIADA, dramatizare de Radu Macrinici după Ion Budai-Deleanu, regia artistică Sorin Militaru
- Lothar în COMETA de Justine del Corte, regia artistică Radu-Alexandru Nica
- Uriașul în CROITORAȘUL CEL VITEAZ ȘI HAINELE CELE NOI ALE ÎMPĂRATULUI, adaptarea scenică și regia artistică Andrei Mihalache
- Căpitanul Inchiziției în OMUL DIN LA MANCHA, un musical de Dale Wasserman, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
- Dumnezeu în IVAN TURBINCĂ, adaptare după Ion Creangă, regia artistică Daniel Vulcu
- Gloucester în ÎN INIMA NOPȚII - EPISODUL LEAR, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte
- Stalin în CABARETUL DADA, de Matei Vișniec, regia artistică Anca Bradu
- Lampagiul în MICUL PRINŢ, adaptare după Antoine de Saint-Exupéry, regia artistică Marius Costache
- Proxenetul în CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariu dramatic de Anca Măniuțiu – după texte de Luigi Pirandello, regia artistică Mihai Măniuțiu
- Ministru în REGELE CERB, după Carlo Gozzi, regia artistică Alexandru Colpacci
- Regele în ÎN INIMA NOPȚII - EPISODUL MACBETH, scenariu după William Shakespeare de Gavriil Pinte, cu inserții din George Banu și Monique Borie, regia: Gavriil Pinte
- Baronul Elberfeld în SUNETUL MUZICII după romanul „The Trapp family singers” de Maria Augusta Trapp, regia Mihaela Bogdan