Treci la conținutul principal
  • en_GB
  • hu_HU
  • ro_RO

ORAR AGENȚIEI DE BILETE

Luni: 14:00-18:00
Marți: 12:00 - 18:00
Miercuri: 10:00 - 14:00
Joi: 12:00 - 18:00
Vineri: 10:00 - 14:00
Sâmbătă și Duminică: închis
Agenția este deschisă și cu o oră înainte de începerea fiecărui spectacol de la Sala Mare, indiferent de zi.

PROGRAMUL AGENȚIEI DE BILETE
Luni: 14:00 - 18:00
Marți: 12:00 - 18:00
Miercuri: 10:00 - 14:00
Joi: 12:00 - 18:00
Vineri: 10:00 - 14:00
Sâmbătă și Duminică: închis
Agenția este deschisă și cu o oră înainte de începerea fiecărui spectacol de la Sala Mare, indiferent de zi.
Teatrul Regina Maria Oradea
  • en_GB
  • hu_HU
  • ro_RO
Scris în .
de Presa TRM

A PATRA PREMIERĂ A TRUPEI IOSIF VULCAN – SFÂRŞIT DE PARTIDĂ

Vă invităm să ne fiți alături la cea de-a patra premieră a Trupei Iosif Vulcan din această stagiune: spectacolul SFÂRȘIT DE PARTIDĂ (de Samuel Beckett, în regia lui Emil Sauciuc). Aceasta va avea loc sâmbătă, 20 octombrie, de la ora 19, la Sala Arcadia. Biletele se pot achiziționa atât de la Agenția Teatrului (deschisă de luni până vineri între orele 12-18, precum și de la Sala Arcadia, cu o oră înainte de spectacol), cât și online, de pe site-ul www.biletmaster.ro. Prețul unui bilet este de 15 lei.

Cea de-a doua reprezentație a acestui spectacol va avea loc marţi, 23 octombrie, de la ora 19, la Sala Arcadia, iar prețul unui bilet este de 10 lei.

Scrisă iniţial în franceză, apoi tradusă în limba engleză de autor însuşi, piesa „Sfârşit de partidă” trasează o paralelă între etapa finală a unei partide de şah, când rezultatul este deja cunoscut şi ultimele stadii ale vieţii.

Piesa are în centru patru personaje ce trăiesc claustrate într-un spaţiu în afara căruia nu a mai rămas nimic, ca în urma unei apocalipse. Hamm, orb şi neajutorat, e ţintuit într-un scaun cu rotile; servitorul sau fiul său, Clov, se află într-o stare de agitaţie perpetuă, în conflict permanent cu Hamm, fără a putea să se liniştească ori să plece altundeva, să se elibereze. Alături de cei doi, care rămân împreună din raţiuni de neînţeles, îşi duc viaţa în pubele de gunoi Nagg şi Nell, părinţii lui Hamm. Singura lor fericire este amintirea trecutului; dezumanizaţi şi dependenţi de Clov, ei par incapabili de a înţelege prezentul în afara suferinţei în care o trăiesc.

Din distribuție fac parte actorii: Șerban Borda, Petre Ghimbășan, Tiberiu Covaci și Mirela Niță Lupu. Scenografia îi aparține Vioarei Bara, iar montajul de imagine lui Șerban Carțiș.

Alte articole

Teatrul Regina Maria Oradea
| Teatrul Regina Maria

Peste 40 de elevi de clasa a III-a de la Liceul Teologic Reformat „Lorántffy Zsuzsanna” și Liceul Teologic Baptist „Emanuel” s-au întâlnit vineri, 30 mai, la sediul Teatrului Arcadia, pentru a descoperi puterea jocului care transcende limbile și culturile.

| Teatrul Regina Maria

Regulament SENIOR PASS

ATENȚIE! PASS-ul nu asigură accesul în sală! Codul de acces inscripționat pe PASS vă oferă posibilitatea să generați bilete la oricare spectacol al Trupei Iosif Vulcan de la Sala Mare, cu excepția premierelor. Codul poate fi folosit pentru emiterea unui număr total de 3 bilete, fie că sunt la același spectacol sau la spectacole diferite.  Perioada de valabilitate a PASS-ului este 1 octombrie 2023 – 30 iunie 2024

Cum se folosește PASS-ul