Treci la conținutul principal

ORAR AGENȚIEI DE BILETE

Luni: 14:00-18:00
Marți: 12:00 - 18:00
Miercuri: 10:00 - 14:00
Joi: 12:00 - 18:00
Vineri: 10:00 - 14:00
Sâmbătă și Duminică: închis
Agenția este deschisă și cu o oră înainte de începerea fiecărui spectacol de la Sala Mare, indiferent de zi.

PROGRAMUL AGENȚIEI DE BILETE
Luni: 14:00 - 18:00
Marți: 12:00 - 18:00
Miercuri: 10:00 - 14:00
Joi: 12:00 - 18:00
Vineri: 10:00 - 14:00
Sâmbătă și Duminică: închis
Agenția este deschisă și cu o oră înainte de începerea fiecărui spectacol de la Sala Mare, indiferent de zi.
Teatrul Regina Maria Oradea
wp-content/uploads/2022/05/Glcevile_din_Chioggia-scaled.jpg
Scris în .
de Teatrul Regina Maria

Premieră: GÂLCEVILE DIN CHIOGGIA | O comedie pentru întreaga familie

Teatrul Regina Maria din Oradea vă invită la premiera Trupei Iosif Vulcan „Gâlcevile din Chioggia”, de Carlo Goldoni, regia artistică Șerban Borda, care va avea loc duminică, 8 mai, de la ora 19:00, la Sala Arcadia.

Carlo Goldoni (25 februarie 1707, Veneția – 6 februarie 1793, Paris) este considerat fondatorul comediei realiste italiene, fiind dramaturgul care a revitalizat forma dramatică consacrată a commedia dell’arte italiană, prin înlocuirea figurilor mascate cu personaje mai realiste, acțiunea evaziv structurată și adesea repetitivă, cu intrigi bine construite și farsa sa previzibilă cu un nou spirit plin de umor și spontaneitate.

„Gâlcevile din Chioggia” este o comedie în trei acte, care aduce în prim-plan viața a două familii de pescari dintr-un sat venețian, între care se iscă un conflict ce pornește de la o serie de încurcături și neînțelegeri amoroase. Modul în care evoluează intriga, încercările de reconciliere, șiretlicurile, limbajul, relațiile dintre personaje creează situații de un comic savuros, dar reușesc să surprindă un tablou de un realism profund.

Regia spectacolului este semnată de actorul Șerban Borda, decorul este realizat de Răzvan Chendrean, iar costumele de Mădălina Baciu. Din distribuția spectacolului fac parte actorii: Andrian Locovei (Toni), Gabriela Codrea (Pasqua), Anca Sigmirean (Lucietta), Răzvan Vicoveanu (Titta Nane), David Constantinescu (Beppe), Petre Ghimbășan (Fortunato), Mirela Niță Lupu (Libera), Lucia Rogoz (Orsetta), Mihaela Gherdan (Checca), Ciprian Ciuciu (Vicenzo), Eugen Neag (Toffolo), Alexandru Rusu (Isidoro), George Dometi (Portărelul) și Șerban Borda (Canocchia), cu participarea voluntarilor: Kiss-Roth Samuel, Ștefana Dușe, Gyori Isabela și Crișan Ștefania-Riana. Spectacolul nu este recomandat persoanelor sub opt ani.

Pentru premieră sunt vândute deja toate biletele, însă mai puteți achiziționa pentru următoarea reprezentație, programată duminică 29 mai, de la ora 19:00, la Sala Arcadia, de la agenția teatrului (deschisă de marți până vineri între orele 10:00 și 14:00), online pe Eventim.ro sau cu o oră înainte de spectacol de la Sala Arcadia, în limita locurilor disponibile.

Vă așteptăm cu drag la teatru!

Alte articole

| Ramona Nemeș

Teatrul Regina Maria anunță premiera spectacolului „Deșteptarea”, un text contemporan semnat de Doru Vatavului, în regia lui Bobi Pricop, care va avea loc în 17 și 18 ianuarie 2026, de la ora 19:00, în Sala Mare a teatrului. Spectacolul este dedicat în mod special publicului adolescent, dar se adresează deopotrivă părinților, profesorilor și tuturor celor interesați de felul în care lumea digitală influențează formarea identității și relațiile dintre generații.

| Florina Dometi

La împlinirea a 50 de ani de la primul festival de teatru de la Oradea – Săptămâna Teatrului Scurt, Teatrul Regina Maria anunță selecția celei de-a X-a ediții a Festivalului Internațional de Teatru Oradea (FITO), finanțat de Consiliul Județean Bihor, care se va desfășura în perioada 11–20 septembrie 2026. Ediția aniversară din acest an aduce în prim-plan un program amplu și divers, construit în jurul celor două secțiuni deja consacrate: cea de-a XXVIII-a ediție a Festivalului de Teatru Scurt și cea de-a VI-a ediție a Festivalului de Teatru pentru Copii Arcadia, care se reia după o pauză de 8 ani. Programul de spectacole va fi susținut de o serie de alte evenimente care vor transforma FITO într-un spațiu de întâlnire între artiști, profesioniști din domeniul artelor spectacolului și public.