FESTIVAL | Săptămâna Povești din Arcadia 2023
Vulturașul Arc ne-a pregătit o nouă călătorie prin tărâmul fericirii și al poveștilor și ne invită în perioada 26-31 mai 2023 la o nouă ediție a festivalului „Săptămâna Povești din Arcadia”.
Vizităm plini de curiozitate două expoziții colorate și jucăușe – una cu păpuși spectaculoase care au prins viață de-a lungul timpului în spectacole ale teatrului din Oradea și una cu tablouri-instalație pline de culoare și poveste realizate de pictactrița Adela Lazăr, ne bucurăm de magia unora dintre cele mai îndrăgite spectacole din repertoriul Trupei Arcadia și lecturăm interactiv povești la serile de povești în pijama.
PROGRAM
26 – 31 mai, Foaier Arcadia
Expoziție „O lume de poveste – păpuși din Arcadia”
26 – 31 mai, Foaier Arcadia
Expoziție de instalații unice și colorate „RecyclArt – from Trash to Art”, realizate de pictactrița Adela Lazăr
Vineri, 26 mai, Sala Arcadia (+5 ani) – SPECTACOL ORGANIZAT
DOCTORUL AUMĂDOARE, adaptare după Kornei Ciukovski, regia: Iulian Bulancea
Durata: 1 h
Vineri, 26 mai, ora 18:00 – Sala Studio Arcadia – (+4ani)
SEARĂ DE POVEȘTI ÎN PIJAMA, cu Adela Lazăr și Florian Silaghi
Durata: 45 min
Sâmbătă, 27 mai, ora 11:00 – Sala Arcadia – (+5 ani)
FRUMOASA ȘI BESTIA, adaptare după Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, regia: Florian Silaghi
Durata: 1h
Sâmbătă, 27 mai, ora 18:00 – Sala Studio Arcadia (+4 ani)
SEARĂ DE POVEȘTI ÎN PIJAMA, cu Ioana Dragoș Gajdó și Igor Lungu
Durata: 45 min
Duminică, 28 mai, ora 11:00 – Sala Arcadia (+ 3 ani)
CENUȘĂREASA, scenariul și regia: Adela Moldovan
Durata: 1h
Duminică, 28 mai, ora 18:00 – Sala Studio Arcadia (+4 ani)
SEARĂ DE POVEȘTI ÎN PIJAMA, cu Iulia Dinescu și Igor Lungu
Durata: 45 min
Luni, 29 mai, Sala Arcadia – (+ 4 ani) SPECTACOL ORGANIZAT
FRUMOASA ȘI BESTIA, regia: Florian Silaghi
Durata: 1h
Marți, 30 mai – Sala Arcadia (+ 3 ani) SPECTACOL ORGANIZAT
CAPRA CU TREI IEZI, adaptare după basmul lui Ion Creangă, regia: Daniel Vulcu
Durata: 1h
Marți, 30 mai, ora 18:00, Sala Studio Arcadia ( 2-7 ani)
OMULEȚ, de Petro Ionescu, regia: Delia Gavliţchi
Durata: 40 min
Miercuri, 31 mai – Sala Arcadia (+ 3 ani) SPECTACOL ORGANIZAT
CEI TREI PURCELUȘI, adaptare de Andrei Mihalache, regia: Daniel Vulcu
Durata: 1h
Miercuri, 31 mai, ora 18:00 – Sala Studio Arcadia ( 0-3 ani)
NORR ÎN LUMEA CULORILOR, regia: Florian Silaghi
Durata: 40 min
BILETE
PROGRAMUL AGENȚIEI DE BILETE
MARȚI: 12:00 – 18:00
MIERCURI: 10:00 – 14:00
JOI: 12:00 – 18:00
VINERI: 10:00 – 14:00
SÂMBĂTĂ: 11:00 – 13:00
LUNI, DUMINICĂ: închis
Agenția este deschisă și cu o oră înainte de începerea fiecărui spectacol de la Sala Mare sau Sala Transilvania, indiferent de zi.
CONTACT
Adresa: Piaţa Regele Ferdinand I nr. 6, Oradea
Telefon: 0359 452 324
Email: [email protected]
CUMPĂRĂ BILETE ONLINE
Prin accesarea butonului de mai jos sunteți redirecționat pe website-ul www.eventim.ro care va facilita achiziționarea biletelor dumneavoastră.
Alte articole

Premiera spectacolului „Deșteptarea”
Teatrul Regina Maria anunță premiera spectacolului „Deșteptarea”, un text contemporan semnat de Doru Vatavului, în regia lui Bobi Pricop, care va avea loc în 17 și 18 ianuarie 2026, de la ora 19:00, în Sala Mare a teatrului. Spectacolul este dedicat în mod special publicului adolescent, dar se adresează deopotrivă părinților, profesorilor și tuturor celor interesați de felul în care lumea digitală influențează formarea identității și relațiile dintre generații.

Tur audio autoghidat – TRM Theatre @Night
Bine ai venit la TRM Theatre @Night, experiența care îți oferă ocazia să descoperi Teatrul Regina Maria dintr-o perspectivă diferită: nu doar ca spectator, ci ca explorator al unei lumi ascunse.
În această seară, teatrul își deschide porțile altfel.
Cu ajutorul acestui ghid audio, vei putea parcurge singur traseul pregătit special pentru eveniment și vei descoperi povești despre arhitectura clădirii, istoria teatrului orădean, spațiile din culise, mecanismele scenei și micile detalii pe care publicul nu are, de obicei, ocazia să le observe.
De la foaier și Sala Mare, până la loji, balcon și spațiile care susțin magia din spatele unui spectacol, acest tur te invită să privești teatrul nu doar ca pe un loc al reprezentațiilor, ci ca pe un organism viu, în care fiecare colț are o poveste.
Cum funcționează?
- Apasă play la fișierul audio de mai jos.
- Urmează traseul indicat în cadrul evenimentului.
- Oprește-te în fiecare spațiu și lasă povestea să îți dezvăluie teatrul, pas cu pas.
Durata aproximativă a turului: 30 minute
Recomandare: Folosește căști pentru o experiență cât mai immersivă.
Locație: Teatrul Regina Maria, Oradea
Pornește turul audio și lasă teatrul să îți spună povestea lui.
Theatre @Night face parte din programul Noaptea Muzeelor la Teatrul Regina Maria – prima ediție în care clădirea teatrului intră în circuitul patrimoniului cultural deschis publicului.




