COMUNICAT DE PRESĂ | Prima premieră a stagiunii 2025-2026 la Trupa Arcadia
Trupa Arcadia a Teatrului Regina Maria anunță prima premieră a stagiunii 2025-2026: „Degețica”, după Hans Christian Andersen, dramatizarea și regia: Toma Hogea, care va avea două reprezentații în data de 27 septembrie, de la orele 11:00 și 13:00, la Sala Arcadia.
„Degețica” este unul dintre cele mai cunoscute basme ale scriitorului danez Hans Christian Andersen, publicat prima oară în 1835 în volumul Eventyr, fortalte for Børn. Første Samling. Andet Heft., care încă se regăsește în preferințele de lectură ale copiilor. Povestea fetiței născute miraculos pentru a îndeplini dorința arzătoare a unei femei cu inimă bună, care trece printr-un periplu al maturității până să-și găsească fericirea, a fost de-a lungul timpului sursă de inspirație pentru spectacole de teatru și scenarii de film. La Oradea este pentru prima oară pus în scenă și beneficiază de o dramatizare nouă, cu situații și personaje noi, care vor pune în valoare temele principale ale poveștii și o vor aduce mai aproape degândirea și așteptările copiilor de acum.
Dramatizarea și regia sunt semnate de Toma Hogea, personalitate artistică multivalentă, actor, profesor universitar, scriitor, regizor cu renume în teatrul de animație românesc. A montat la Oradea și spectacolul „O rază de soare”, care se joacă cu succes. „Degețica” este un titlul la care se gândește de câțiva ani și pe care l-a ales pentu Oradea deoarece este sigur că va fi foarte bine primit și că spectacolul va avea viață lungă.
Spectacolul este conceput în stil Music-Hall, îmbinând cu dinamism scene vorbite și momente de animație cu secvențe muzicale și coregrafice. Firul poveștii originale rămâne recognoscibil, însă atmosfera spectacolului capătă o notă inedită prin apariția unor personaje-surpriză, familiare din alte basme, dar reinterpretate într-o cheie neașteptată: Cloanța devine un personaj simpatic și chiar capabil de afecțiune, Zâna Bună surprinde prin gesturi neobișnuite, iar căluțul năzdrăvan capătă o aură magică și angelică.
Scenografia spectacolului este realizată de Emese Csüri, păpușile și butaforia de Răzvan Chendrean, muzica originală este semnată de compozitorul Cári Tibor, dublu laureat al premiului UNITER, coregrafia este semnată de Levente Dimény, iar proiecțiile sunt create de Sebastian Țineghe.
S-au vândut toate biletele pentru ambele spectacole cu titlu de premieră. Urmează să fie programate noi reprezentații ale spectacolului „Degețica”, așa că vă invităm să ne urmăriți pe site-ul https://www.teatrulreginamaria.ro/ și pe paginile de socializare Teatrul Regina Maria – Trupa Arcadia. Biletele pot fi achiziționate de la agenția teatrului (Piața Regele Ferdinand I, nr. 6) și online de pe platforma Poftim Cultură.
Vă așteptăm cu drag la teatru!
Alte articole

Premiera spectacolului „Deșteptarea”
Teatrul Regina Maria anunță premiera spectacolului „Deșteptarea”, un text contemporan semnat de Doru Vatavului, în regia lui Bobi Pricop, care va avea loc în 17 și 18 ianuarie 2026, de la ora 19:00, în Sala Mare a teatrului. Spectacolul este dedicat în mod special publicului adolescent, dar se adresează deopotrivă părinților, profesorilor și tuturor celor interesați de felul în care lumea digitală influențează formarea identității și relațiile dintre generații.
COMUNICAT DE PRESĂ | Selecția Festivalului Internațional de Teatru Oradea 2026
La împlinirea a 50 de ani de la primul festival de teatru de la Oradea – Săptămâna Teatrului Scurt, Teatrul Regina Maria anunță selecția celei de-a X-a ediții a Festivalului Internațional de Teatru Oradea (FITO), finanțat de Consiliul Județean Bihor, care se va desfășura în perioada 11–20 septembrie 2026. Ediția aniversară din acest an aduce în prim-plan un program amplu și divers, construit în jurul celor două secțiuni deja consacrate: cea de-a XXVIII-a ediție a Festivalului de Teatru Scurt și cea de-a VI-a ediție a Festivalului de Teatru pentru Copii Arcadia, care se reia după o pauză de 8 ani. Programul de spectacole va fi susținut de o serie de alte evenimente care vor transforma FITO într-un spațiu de întâlnire între artiști, profesioniști din domeniul artelor spectacolului și public.




